Najnovije
Biden poziva na promjenu senatkih pravila zbog glasačkih prava
Predsjednik Joe Biden pozvao je američke senatore da "ustanu protiv gušenja glasačkih prava" i promijene senatska pravila kako bi se usvojio zakon o glasačkim pravima. Republikanci trenutno blokiraju raspravu i glasanje o dva zakonska prijedloga demokrata koji se odnose na glasačka prava.
Biden je, zajedno sa potpredsjednicom Kamalom Harris otišao u južnu američku državu Georgiju kako bi promovisali zakon o glasačkim pravima kojim bi se znatno proširile nadležnosti federalne vlade u američkom izbornom procesu.
Predsjednik je u Atlanti rekao da mjesecima vodi "tihe razgovore sa senatorima" o dva zakonska prijedloga. Aktivisti iz Demokratske partije kritikuju predsjednika zbog nedovoljnog napretka.
“Umoran sam od toga da budem tih!", uzviknuo je predsjednik. "Neću pokleknuti, neću odustati."
Biden se založio i za promjenu senatskog pravila zvanog "filibuster", zbog kojeg je blokirano usvajanje zakona o glasačkim pravima, i poručio da je vrijeme da se izabere "demokratija umjesto autokratije".
"Filibuster" je stara senatska procedura nekada čuvana za raspravu o najspornijim zakonima, koja u suštini, zahtijeva većinu od 60 glasova da bi se usvojila većina zakona.
“Da li ćemo izabrati demokratiju umjesto autokratije, svjetlost umjesto sjenke, pravdu umjesto nepravde? Znam za šta se ja zalažem. Braniću vaše pravo da glasate i našu demokratiju od svih neprijatelja, stranih i domaćih. I zato je pitanje - na kojoj će strani biti institucija američkog Senata?", poručio je Biden.
Predsjednik je ranije u utorak na Twitteru napisao: "Istorija nikada nije bila blagonaklona prema onima koji su se svrstali uz gušenje glasačkih prava, umjesto zaštite glasačkih prava. I neće biti blagonaklona prema onima koji ne zaštite pravo glasa."
U američkom federalnom sistemu, pravila o tome ko može da glasa, kada, kako i gdje, i kako se glasovi broje, odlučuju se na državnom nivou. U principu, demokrate žele da svima olakšaju glasanje jer što veći broj birača izađe na izbore, demokrate tradicionalno dobijaju više glasova. Republikanci su skloni postavljanju većih prepreka glasanju, i fokusiraju se na identifikaciju glasača kako bi se zaštitili od potencijalnih prevara.
Republikanci u Kongresu sada su jedinstveni u protivljenju predloženim mjerama, i smatraju da svaka od 50 američkih država treba da nastavlja da postavlja sopstvena pravila, uključujući pitanje koliko su otvorena birališta na izborni dan, koliko dana treba da traje rano glasanje prije tradicionalnog izbornog dana u novembru, i do koje mjere može da se dozvoljava glasanje poštom.
Na izborima 2020. godine, Biden je pobijedio bivšeg predsjednika Donalda Trumpa poslije njegovog prvog mandata u Bijeloj kući. Biden je pobijedio u nekim državama u kojima su dodati dani za glasanje, glasačka mjesta bila duže otvorena, i pružena veća mogućnost glasanja poštom kako bi se smanjila potreba da birači, usred pandemije koroavirusa, odlaze na prepuna birališta na tradicionalni dan održavanja izbora.
Sada demokrate, u zakonskim predlozima koje Biden podržava, žele da kodifikuju mnoge od tih promjena kako bi one postale sastavni dio budućih izbora, uključujući i izbore u novembru ove godine, kada se bira svih 435 članova Predstavničkog doma i trećina senatora. Brojne državne skupštine pod republikanskom kontrolom su protekle godine ograničile ili ukinule mnoge od promjena uvedenih tokom izbora 2020, iz straha da će demokrate steći trajnu prednost na izborima ukoliko pravila ostanu na snazi.
Očekuje se da će lider senatske većine Chuck Schumer ove nedjelje iznijeti na glasanje prijedlog zakona o slobodi glasanja, kojim se mijenjaju federalna izborna pravila, i odvojeni zakon kojim se dodatno učvršćuje Zakon iz 1965. o glasačkim pravima, i zahtijeva federalna dozvola za novouvedenu državnu regulativu koja se odnosi na glasanje.
Međutim, senatski republikanci spremni su da iskoriste proceduru zvanu "filibuster" da blokiraju usvajanje zakona. U senatu koji ima 100 članova, trenutno ima 50 demokrata i 50 republikanaca, a cijeli republikanski kokus protivi se demokratskim prijedlozima, što znači da demokrate mogu da usvoje zakon samo ukoliko izdejstvuju izuzeće od pravila "filibustera" i izglasaju zakon sa 51 prema 50, gdje bi odlučujući glas dala potpredsjednica Kamala Harris.
Schumer je obećao da će se do sljedećeg ponedjeljka glasati o izmjenama pravila "filibustera", ali se bar dvoje demokrata, senator Joe Manchin iz Zapadne Virginije, i senatorica Kyrsten Sinema iz Arizone, protive izmjenama pravila "filibustera", čak i kada je riječ o usvajanju zakona o glasačkim pravima.
Lider senatske manjine Mitch McConnell odlučno se protivi demokratskim prijedlozima izbornih zakona i promijeni pravila "filibustera".
Tokom svojih skoro 40 godina u Senatu, Biden se protivio promjenama "filibustera", ali sada smatra da je promjena neophodna.
"Predsjednik je shvatio da ovo nije isti Senat kao onaj u kome je služio prije 20, 30 godina, kada je kompromis bio moguć", rekao je za Glas Amerike David Schultz, profesor na univerzitetu Hamline i stručnjak za izborno pravo.
See all News Updates of the Day
Novi požari u južnoj Kaliforniji, ponovo se upozorava na "opasnu situaciju"
Opasan vjetar ponovo je u utorak počeo da puše u južnoj Kaliforniji, dok vatrogasci pokušavaju da ugase nove požare. U području Los Angelesa i dalje gore dva velika požara, treću nedjelju zaredom.
Meteorolozi upozoravaju da bi naleti vjetra mogli da dostignu 113 kilometara na čas duž obale i 160 u planinama i brdima, tokom ekstremnih vremenskih uslova u utorak. Duž obale je tokom noći puhao vjetar jačine 56 kilometara na čas, a u brdima 101 kilometar, saopšteno je iz Nacionalne meteorološke službe.
Također je upozoreno na "naročito opasnu situaciju" u okruzima Los Angeles, Ventura i San Diego zbog niske vlažnosti vazduha i jakih vjetrova Santa Ana.
"Ako požar izbije, uslovi su zreli za njegovo eksplozivno širenje", rekao je meteorolog Andrew Rorke.
Vatrogasci pokušavaju da ugase nekoliko manjih požara širom okruga San Diego.
Zbog požara Lilac, u kojem je izgorjelo više od 30 hektara suvog rastinja, izdate su naredbe za evakuaciju. Vatra prijeti građevinskim strukturama u području Bonsall, saopšteno je iz Službe za šumarstvo i zaštitu od požara države Kalifornije.
Vatrogasci u Los Angelesu su u ponedeljak brzo ugasili mali požar blizu čuvene Griffith opservatorije. Pritvorena je jedna osoba osumnjičena za podmetanje požara, rekao je portparol gradske policije David Cuellar. Također je brzo ugašena vatra blizu glavnog autoputa u četvrti Granada Hills, zbog koje su bile zatvorene neke saobraćajne trake.
Bivša potpredsjednica Kamala Harris i njen suprug, koji su doletjeli u Los Anegels nakon inauguracije predsjednika Donalda Trumpa, sastali su se sa vatrogascima, volonterima i građanima pogođenim požarom Eaton u Altadeni, kod Los Angelesa.
"Došli smo da se zahvalimo vatrogascima, zajednici i da podsjetimo građane da se zajedno suočavamo sa ovim", rekla je Harris i dodala da njena kuća u Pacific Palisadesu - koji je razoren u požarima, nije izgorjela.
Trump, koji je tokom inauguralnog govora kritikovao odgovor lokalnih vlasti na požare, rekao je da će u petak otputovati u Los Angeles.
Guverner Kalifornije Gavin Newsom u ponedjeljak je rekao da razaranje koje je požar izazvao ukazuje na potrebu partnerstva državne i federalne vlade.
"Radujem se posjeti predsjednika Trumpa Los Angelesu i njegovoj mobilizaciji svih resursa federalne vlade da bi se Amerikancima pomoglo u oporavku i obnovi", rekao je Newsom u saopštenju.
Portparol Službe za šumarstvo i zaštitu od požara David Acuna rekao je da se najviše strahuje da će dva najveća požara u Los Angelesu ponovo izmaći kontroli.
"Ne radite stvari koje mogu da izazovu još jedan požar, kako bi mogli da se usredsredimo na suzbijanje aktuelnih", rekao je Acuna.
Vatrogasci i dalje pokušavaju da ugase požare Palisades i Eaton koji su odnijeli najmanje 27 života, dok je više od 14.000 građevinskih struktura uništeno, od izbijanja 7. januara.
Do utorka je suzbijeno više od 60 procenata požara Palisades, i 87 odsto Eatona, saopštili su zvaničnici.
Putin i Xi u razgovoru naglasili bliske veze Rusije i Kine poslije Trumpove inauguracije
Ruski predsjednik Vladimir Putin razgovarao je sa kineskim predsjednikom Xi Jinpingom, naglašavajući bliske veze dvije zemlje, dan pošto je Donald Trump položio zakletvu kao 47. predsjednik SAD.
Dva lidera su razvila snažne lične veze koje su pomogle u uspostavljanju odnosa Moskve i Pekinga, koji su se još više približili pošto je Putin poslao trupe u Ukrajinu 2022. Kina je postala glavni kupac ruske nafte i gasa i izvor ključnih tehnologija usred sveobuhvatnih zapadnih sankcija protiv Moskve.
U razgovoru sa Xijem, Putin je naglasio da su odnosi Rusije i Kine zasnovani na zajedničkim interesima, jednakosti i obostranoj koristi, napominjući da "ne zavise od unutrašnjih političkih faktora i trenutnog međunarodnog okruženja".
"Zajedno podržavamo razvoj pravednijeg multipolarnog globalnog poretka i radimo na obezbjeđivanju nedjeljive bezbjednosti u Euroaziji i svijetu u cjelini", rekao je Putin Xiju u izjavi koju je prenijela ruska državna televizija. "Zajednički napori Rusije i Kine igraju važnu stabilizujuću ulogu u globalnim poslovima."
Xi je na sličan način pohvalio blisku saradnju Moskve i Pekinga, rekavši da ona pomaže da se "donese pozitivna energija u reformu i razvoj globalnog sistema".
Iako niko od njih dvojice nije direktno pomenuo Trumpa u fragmentu njihovog susreta koji je prenosila televizija, tajming razgovora može se tumačiti tako da Putin i Xi žele da koordiniraju akcije u dijalogu sa novom američkom administracijom.
Kineski predsjednik je prošle nedjelje razgovarao sa Trumpom i izrazio nadu u pozitivne veze sa SAD-om.
Trump je zaprijetio da će uvesti tarife i druge mjere protiv Kine u svom drugom mandatu, a također je nagovijestio načine na koje bi dvije rivalske sile mogle da sarađuju u pitanjima kao što su regionalni sukobi i obuzdavanje izvoza supstanci koje se koriste u proizvodnji fentanila.
Putin, koji tek treba da razgovara sa Trumpom, čestitao mu je preuzimanje dužnosti u televizijskim izjavama tokom video razgovora sa zvaničnicima i pozdravio njegovu namjeru da otvori dijalog sa Moskvom.
Trump je novinarima nakon preuzimanja dužnosti rekao da mu je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski rekao da želi da sklopi mirovni sporazum i izrazio nadu da će Putin slijediti njegov primjer. Dodao je da bi Putin uništio Rusiju ukoliko ne uspije da postigne dogovor, ukazujući na ruske ekonomske probleme, uključujući visoku inflaciju.
Putin je pozdravio Trumpovu otvorenost za dijalog dok je razgovarao sa članovima Savjeta bezbjednosti Rusije neposredno prije inauguracije predsjednika SAD.
"Čujemo izjave Trumpa i članova njegovog tima o njihovoj želji da obnove direktan kontakt sa Rusijom, koje je odlazeća administracija prekinula bez naše krivice", rekao je Putin. "Čujemo i njegove izjave o potrebi da se učini sve da se spriječi Treći svjetski rat. Svakako pozdravljamo takav pristup i čestitamo novoizabranom predsjedniku SAD-a na preuzimanju dužnosti."
Ruski lider je takođe istakao da dijalog dva naroda treba da bude zasnovan na "ravnopravnoj osnovi i međusobnom poštovanju, uzimajući u obzir važnu ulogu koju naše zemlje imaju u nekim ključnim pitanjima globalne agende, uključujući jačanje globalne bezbjednost i stabilnosti".
Putin je takođe napomenuo da je Moskva otvorena za dijalog sa Trumpovom administracijom o sukobu u Ukrajini, ističući potrebu da poštuje interese Rusije i dodao da je "najvažnije otkloniti osnovni uzrok krize".
"Što se tiče rješavanja situacije, želeo bih da podvučem da njegov cilj ne bi trebalo da bude kratko primirje, ne neka vrsta predaha za pregrupisavanje snaga i prenaoružavanje u cilju naknadnog nastavka sukoba, već dugoročni mir zasnovan na poštovanju legitimnih interesa svih ljudi, svih naroda koji žive u ovom regionu", rekao je Putin.
Trumpove uredbe uključuju povlačenje iz WHO, zaustavljanje američke strane pomoći
Američki predsjednik Donald Trump donio je niz izvršnih mjera nakon preuzimanja dužnosti u ponedjeljak, uključujući povlačenje iz međunarodnih zdravstvenih i klimatskih tijela i naredbu o obustavi američke strane pomoći.
Donio je i niz naredbi usmjerenih na imigraciju, kao što je proglašenje izvanrednog stanja na granici SAD-a i Meksika, ukidanje azila i zaustavljanje državljanstva po rođenju za neku djecu rođenu u SAD-u.
Trump je također naredio provjeru "do najvećeg mogućeg stupnja" svih onih koji žele ući u SAD.
U svom prvom mandatu na dužnosti, Trump je slijedio oblik vanjske politike "Amerika na prvom mjestu", a naredba koju je potpisao u ponedjeljak upućuje novog državnog sekretara Marca Rubija da usredotoči napore State Departmenta na tu misiju.
"Od ovog dana pa nadalje, vanjska politika SAD-a zagovarat će temeljne američke interese i uvijek će Ameriku i američke građane stavljati na prvo mjesto", stoji u naredbi.
Trump je naredio Sjedinjenim Državama da se povuku iz Pariškog klimatskog sporazuma iz 2015, što je ponovio potez koji je napravio i u svom prvom mandatu. Trump je rekao da SAD ima uspješnu evidenciju "napretka i ekonomskih i ekoloških ciljeva" koji bi trebali biti uzor drugim zemljama.
Gotovo 200 zemalja potpisalo je sporazum usmjeren na ograničavanje globalnog zagrijavanja pri čemu je svaka zemlja dala vlastiti plan za ograničavanje emisija stakleničkih plinova koji doprinose klimatskim promjenama.
Trump je naredio SAD-u da se povuku iz Svjetske zdravstvene organizacije zbog pritužbi da je agencija loše upravljala pandemijom COVID-19 i da dobiva previše sredstava od SAD-a.
WHO je u priopćenju od utorka rekao da "žali" zbog Trumpove najave i da se raduje konstruktivnim razgovorima za održavanje partnerstva sa Amerikom "za dobrobit zdravlja i dobrobit miliona ljudi širom svijeta".
"Više od sedam decenija, WHO i SAD spasili su nebrojene živote i zaštitili Amerikance i sve ljude od zdravstvenih prijetnji", saopćio je WHO. "Zajedno smo iskorijenili velike boginje i zajedno smo doveli dječju paralizu do ruba iskorijenjenja. Američke institucije pridonijele su i imale koristi od članstva u WHO."
Nazvavši američku stranu pomoć "neusklađenom s američkim interesima", Trump je izdao nalog da se pauzira inozemna razvojna pomoć na 90 dana i da se programi podvrgnu reviziji.
Kongres je već dodijelio sredstva za mnoge programe, tako da nije bilo jasno na koliko će pomoći u početku utjecati naredba.
Trump je također poništio naredbu koju je prošle sedmice potpisao bivši predsjednik Joe Biden kojom je Kuba uklonjena s popisa država sponzora terorizma.
Kubanski predsjednik Miguel Diaz-Canel u ponedjeljak je odgovorio na Trumpov potez nazvavši ga "činom arogancije i nepoštivanja istine".
Što se tiče trgovine, Trump je izdao nalog pozivajući na reviziju niza trgovinskih sporazuma, uključujući onaj s Kinom i Sporazum SAD-Meksiko-Kanada.
Također je posebno pozvao na procjenu "nezakonite migracije i protoka fentanila" iz Kanade, Meksika i Kine. Prije preuzimanja dužnosti, Trump je rekao da će te zemlje morati djelovati na tim područjima kako bi izbjegle carine na robu koja se šalje u SAD.
Kao odgovor na zakon donesen tokom Bidenovog mandata koji bi blokirao TikTok u SAD-u u vezi s zabrinutošću za nacionalnu sigurnost, Trump je potpisao naredbu kojom je Ministarstvu pravosuđa rekao da ne provodi tu zabranu dok njegova administracija "ne odredi odgovarajući smjer naprijed".
Zakon je naložio zabranu TikToka osim ako ga njegova matična kompanija sa sjedištem u Kini ne proda odobrenom kupcu. Američki dužnosnici koji promiču zabranu izrazili su zabrinutost da bi kineska vlada mogla doći do digitalnih podataka Amerikanaca.
Trump je i sam pokušao provesti sličnu zabranu tokom svog prvog mandata, ali posljednjih se sedmica zalagao za to da TikTok ostane dostupan korisnicima u SAD-u, uključujući mogućnost da američka vlada stekne udio u kompaniji.
Neke informacije za ovaj izvještaj dali su Associated Press i Reuters
Trump predstavio viziju odvažnijih i većih Sjedinjenih Država
Prvog dana svog drugog mandata, predsjednik Donald Trump iznio je svoju viziju odvažnijih — i većih — Sjedinjenih Država.
"Sjedinjene Države će se ponovo smatrati rastućom nacijom, onom koja povećava naše bogatstvo, širi našu teritoriju, gradi naše gradove, podiže naša očekivanja i nosi našu zastavu u nove i lijepe horizonte", rekao je u svom inauguracijskom obraćanju u ponedjeljak. "I mi ćemo nastaviti svoju manifestnu sudbinu u zvijezde, lansirajući američke astronaute da postave američku zastavu na Mars."
Zatim je krenuo na posao potpisivanjem gomile izvršnih uredbi. Rekao je da su uključuju proglašenje vanrednog stanja na južnoj granici koje bi omogućilo raspoređivanje trupa i vanredno stanje na nacionalnom nivou koje bi omogućilo više domaćeg vađenja nafte i gasa. Također je izjavio da postoje samo dva roda, muški i ženski, i rekao da će narediti da se Meksički zaliv preimenuje u Američki zaliv.
"Ovo je bio jedan od najstranačkijih predsjedničkih inauguracijskih govora - bio je to manje inauguracijski govor, a više stanje nacije. On je samo naveo niz ključnih tačaka projekata koje želi preduzeti, od deportacije imigrante do toga se ponovo zauzme Panamski kanal", rekao je Jeremi Suri, profesor historije na Univerzitetu Texas u Austinu.
Ubrzo nakon svog inauguracijskog govora, Trump je razgovarao s manjom grupom pristalica na Capitolu i ponovio tvrdnje da su izbori 2020. bili "potpuno namješteni" - tvrdnja bez dokaza. On je također pomilovao neke od osuđenih zbog nasilnih događaja 6. januara 2021. godine, kada je gomila Trumpovih pristalica pokušala poremetiti potvrđivanje izbora koje je Trump izgubio.
"Mislim da je ovo bio bolji govor od onog koji sam održao gore, OK?" rekao je Trump.
Izvršni direktor Tesle i SpaceXa Elon Musk bio je među milijarderima koji su se okupili u Capitol na ceremoniji i pozdravili Trumpovu pobjedu. Nakon što je Trump položio zakletvu, Musk je izašao na binu skupa u Capital One Areni kako bi ga pohvalio.
"Ovo nije bila obična pobjeda", rekao je. "Ovo je bila račvanje na putu ljudske civilizacije."
Grupe za zagovaranje potrošača alarmiraju zbog nekih tišijih poteza novog predsjednika, za koje kažu da nastoje olabaviti propise i donijeti korist ekstremno bogatima.
"Kada razmišljamo o tome zašto nova Trumpova administracija želi zamrznuti propise i zaustaviti javnu zaštitu na veliko, to je po volji najbogatijih među nama, korporativnim posebnim interesima", rekla je Lisa Gilbert, kopredsjednica neprofitne organizacije za zastupanje potrošača Public Citizen.
Trump se u ponedjeljak nije direktno pozabavio pitanjima vanjske politike kao što su Ukrajina i konkurencija s Kinom - ali profesor Suri je rekao da je njegova ekspanzionistička retorika poslala poruku.
"Teško je Sjedinjenim Državama reći [ruskom predsjedniku] Vladimiru Putinu ili [kineskom predsjedniku] Xi Jinpingu da ne bi trebali tražiti proširenje kada naš predsjednik govori o proširenju, ali u onoj mjeri u kojoj ne slijedimo tu retoriku, mi još uvijek imamo vrlo jaku osnovu da kažemo da je invazija vašeg susjeda, kao što je to Putin učinio u Ukrajini, ili kao što bi Kina potencijalno mogla učiniti u Tajvanu, zabranjeno, to prelazi granicu, sve dok to su samo naše riječi", rekao je. "Ako bismo krenuli u rat da pokušamo zauzeti Panamski kanal, to bi svakako dalo neku vrstu slobode Putinu i Xi Jinpingu, jer oni iznose iste argumente za Ukrajinu i Tajvan."
Trumpove izvršne uredbe o imigraciji fokusiraju se na sigurnost granica, ograničenja azila, deportacije
Prvog dana svog drugog mandata, predsjednik Donald Trump najavio je niz izvršnih mjera koje se odnose na imigraciju i sigurnost granica.
Trump je potpisao uredbe koje su njegovi zvaničnici nazvali "zdravorazumskom imigracionom politikom". To, između ostalog, uključuje proglašenje vanrednog stanja na južnoj granici SAD-a, raspoređivanje oružanih snaga, izgradnju graničnih zidova, ukidanje azila i ukidanje državljanstva po rođenju za neku djecu rođenu u SAD-u.
Tokom svog inauguracionog obraćanja, Trump je rekao: "Imamo vladu koja je dala neograničena sredstva za odbranu stranih granica, ali odbija da brani američke granice ili, što je još važnije, svoj narod."
U razgovoru s novinarima ranije tog dana, Trumpovi zvaničnici su iznijeli planove administracije da se pozabavi, kako se opisuje, "krizom nacionalne sigurnosti i javne sigurnosti" na američko-meksičkoj granici.
"Predsjednik Trump je izabran sa snažnim mandatom da izvrši obećanja koja je dao tokom kampanje, što uključuje njegovo obećanje da će osigurati južnu granicu i izvršiti najveću deportaciju kriminalaca migranata u historiji", rekao je novi zvaničnik Bijele kuće pod uslovom anonimnosti.
Zvaničnici su također naglasili opredijeljenost administracije da provede ono što nazivaju najvećom deportacijom kriminalaca migranata u historiji SAD-a.
Evo nekih planova nove administracije.
Nacionalna vanredna situacija na granici
Trump je rekao da će rasporediti vojsku na američko-meksičku granicu, uključujući Nacionalnu gardu, kako bi pomogao postojećim službenicima za provođenje zakona. Zvaničnici su naglasili da je granična sigurnost nacionalna sigurnost, a administracija je posvećena obezbjeđivanju granice upotrebom vojske.
Aaron Reichlin-Melnick, viši saradnik u Američkom savjetu za imigraciju, napisao je na X da je bez dozvole Meksika obećanje o vraćanju u Meksiko "samo su riječi na papiru".
Politika ostanka u Meksiku, stvorena za vrijeme prve Trumpove administracije, zahtijeva od nekih tražitelja azila na južnoj granici da čekaju u Meksiku do saslušanja na američkom sudu za imigracije.
Juan Ramon de la Fuente, meksički sekretar za vanjske odnose, rekao je na konferenciji za novinare u ponedjeljak ujutro da je to nešto "s čime se ne slažemo".
"Želimo da se prilagodimo to ... Želja je da se zadrži ista politika kao sada", rekao je on.
Na pitanje o broju vojnika koji se očekuje da će biti raspoređeni na granici, zvaničnici Trumpove administracije rekli su da će odluku na kraju donijeti ministar odbrane.
Administracija također ukida graničnu politiku Bidenove administracije dajući američkoj službi za imigraciju i carinu i agentima carine i granične zaštite SAD proširena ovlaštenja za provođenje i uspostavljanjem saveznih radnih grupa za rad s državnim i lokalnim organima za provođenje zakona u naporima za deportaciju.
Masovne deportacije
Još jedno saopštenje se odnosi na imigrante bez dokumenata širom zemlje. Republikanski predsjednik je više puta obećavao tokom svoje kampanje da će izvršiti masovne deportacije, ciljajući najmanje 11 miliona osoba bez dokumenata.
U razgovoru za novinare s novinarima, Trumpovi zvaničnici su rekli da će administracija dati službenicima za imigraciju potrebna "ovlasti" za provođenje postojećih zakona. U svojoj kampanji, Trump je obećao da će eliminirati prioritete deportacije predsjednika Joea Bidena, koji su ciljali na pojedince s krivičnim dosjeima i one koji se smatraju prijetnjama nacionalnoj sigurnosti, i umjesto toga proširiti provođenje na sve imigrante bez dokumenata.
Stephen Yale-Loehr, penzionisani profesor imigracionog prava na Pravnom fakultetu Cornell, napisao je u e-poruci Glasu Amerike da bi napori masovne deportacije i racije mogli privući najveću pažnju, ali deportacije se neće odmah brzo povećati.
"Ako osoba već ima neispunjenu naredbu za deportaciju, može se odmah deportovati. Ali to je relativno mali broj. Većina pokupljenih ljudi bit će stavljena u postupak deportacije na imigracijskim sudovima. Ti sudovi već imaju zaostatak od preko 3,8 miliona predmeta. S obzirom na taj zaostatak, proći će godine prije nego što će mnogi ljudi saznati hoće li biti deportovani ili im je dozvoljeno da ostanu na osnovu azila ili nekog drugog oblika zaštite", napisao je Yale-Loehr.
Puštanje migranata
Nova administracija je također najavila prekid prakse puštanja migranata u SAD-u dok čekaju svoja saslušanja pred imigracijskim sudom.
Trumpovi zvaničnici nisu objasnili kako će se nositi s povećanjem broja pritvorenih imigranata.
Program za izbjeglice
Trump također završava program preseljenja izbjeglica. Tokom svoje prve administracije, on je postepeno snižavao godišnji plafon za prijem izbjeglica na historijski najniži nivo od 15.000 za fiskalnu 2021.
Zagovornici izbjeglica rekli su u to vrijeme da su smanjenja označila odmak od dugogodišnje uloge Sjedinjenih Država u globalnom preseljavanju izbjeglica.
Erol Kekic, viši potpredsjednik programa Crkvene svjetske službe, napisao je u mailu novinarima da njegova grupa poziva predsjednika Trumpa da preispita plan. Crkvena svjetska služba je jedna od devet nacionalnih agencija za preseljenje izbjeglica koje je federalna vlada ovlastila da pomogne izbjeglicama u započinjanju novih života.
Ukidanje azila i CBP One aplikacije
Jedna od Trumpovih naredbi poziva na hitnu deportaciju migranata koji su ilegalno prešli granicu bez mogućnosti da svoj slučaj iznesu službeniku za azil.
Ubrzo nakon Trumpove inauguracije, Carinska i granična zaštita SAD-a objavila je obavijest na svojoj web stranici u kojoj se navodi da agencija više ne koristi aplikaciju CBP One, koja je omogućila legalan ulazak gotovo milion ljudi u Sjedinjene Države s kvalifikacijama za rad.
Aplikacija je omogućila migrantima da se prijave za termin za dolazak na granicu i zatraže humanitarni uslovni otpust ili druge oblike pravne obrade. Upotreba uslovnog otpusta prema sistemu CBP One bila je dio širih napora Bidenove administracije da upravlja tokovima migracija i obezbijedi legalne puteve za ulazak, umjesto da pojedinci ilegalno prelaze granicu.
Međutim, uslovni otpust odobren preko CBP One nije garantovao stalni pravni status, obično je dozvoljavao pojedincima da privremeni boravak i, u nekim slučajevima, podnose zahtjev za radnu dozvolu dok se njihov imigracioni status pregledava.
Državljanstvo po rođenju
Konačno, Trump je potpisao naredbu o ukidanju državljanstva po rođenju. Državljanstvo po rođenju daje automatsko američko državljanstvo svakome rođenom na američkom tlu, pravo utvrđeno 14. Amandmanom na Ustav SAD-a.
Očekuje se da će se akcije nove administracije suočiti sa značajnim pravnim i političkim izazovima, a grupe za zagovaranje imigranata izražavaju zabrinutost zbog implikacija ovih politika.
ACLU of Northern California, neprofitna organizacija u Sjedinjenim Državama posvećena odbrani individualnih prava i sloboda zagarantovanih američkim Ustavom i zakonima, napisala je u e-poruci novinarima da su "spremni".
"Spremni smo to učiniti ponovo, od prvog dana druge Trumpove administracije. ... Branit ćemo prava imigranata na propisani postupak u suočavanju s masovnim deportacijama", navodi se u mailu.