Prvi događaji odrazili su Carterovo uspon na političkoj ljestvici, od malog grada Plainsa u Džordžiji, do decenija na globalnoj sceni kao humanitarca i zagovornika demokratije.
Evo šta treba da znate o ceremonijama i šta se dalje dešava:
Početak odaje počast Carterovim dubokim korijenima u ruralnoj južnoj Georgiji
Ceremonija je počela u subotu u 10:15 po lokalnom vremenu, a porodica Carter stigla je u Medicinski centar Phoebe Sumter u Americi.
Bivši agenti Tajne službe koji su štitili Cartera služili su kao nosači, hodajući uz pogrebna kola dok su izlazila iz kampusa na putu za Plains.
James Earl Carter Jr. živio je više od 80 od svojih 100 godina u gradu i oko njega, koji još uvijek ima manje od 700 ljudi, ne mnogo više nego kada je rođen 1. oktobra 1924. Neki drugi moderni predsjednici - Richard Nixon, Ronald Reagan i Bill Clinton — također su odrasli u malom gradu, ali Carter se ističe po tome što se vratio i ostao u svom rodnom mjestu dugo vremena.
Kolona se kretala kroz centar Plainsa, koji se proteže na samo nekoliko blokova, prolazeći u blizini kuće za djevojčice bivše prve dame Rosalynn Smith Carter, koja je umrla u novembru 2023. u 96. godini, i blizu mjesta gdje je par upravljao porodičnim skladištima kikirikija.
Ruta je također uključivala staro željezničko skladište koje je služilo kao sjedište predsjedničke kampanje Jimmy Cartera 1976. i benzinsku pumpu koju je nekada vodio Carterov mlađi brat Billy.
Kolona je prošla pored Metodističke crkve u kojoj su se Carterovi vjenčali 1946. i kuće u kojoj su živjeli i umrli. Bivši predsjednik bit će sahranjen tamo pored Rosalynn.
Carterovi su sagradili jednokatnu kuću, sada okruženu ogradom Tajne službe, prije njegove prve državne kampanje u Senatu 1962. i tamo su živjeli svoje živote s izuzetkom četiri godine u Guvernerovoj vili i još četiri godine u Bijeloj kući.
Zaustavljanje u Carterovom dječačkom domu - spoj privilegija i napornog rada
Nakon prolaska kroz Plains, povorka se zaustavila ispred Carterove porodične farme i dječačke kuće u Archeryju, nedaleko od grada, nakon što je prošla groblje gdje su sahranjeni roditelji bivšeg predsjednika, James Earl Carter stariji i Lillian Carter.
Farma je sada dio Nacionalnog istorijskog parka Jimmy Carter. Služba Nacionalnog parka je zvonila na staro farmsko zvono 39 puta u čast 39. predsjednika.
Carter je bio prvi predsjednik rođen u bolnici. Ali dom nije imao struju ni vodu kada se rodio, a obrađivao je očevu zemlju tokom Velike depresije. Ipak, Karteri su imali relativne privilegije i status. Earl je zapošljavao poljoprivredne porodice crnih zakupaca. Stariji Carter je također posjedovao radnju u Plainsu i bio je lokalni građanski i politički vođa. Lillian je bila medicinska sestra i rodila je Rosalynn. Imovina još uvijek uključuje teniski teren koji je Earl izgradio za porodicu.
Upravo je Earlova smrt 1953. godine postavila Jimmyja na kurs prema Ovalnom uredu. Mlađi Carter je napustio Plains nakon što je diplomirao na američkoj pomorskoj akademiji. Ali Jimmy je napustio obećavajuću karijeru kao oficir podmornice i rani učesnik Pentagonovog nuklearnog programa kako bi preuzeo porodični posao sa kikirikijem nakon očeve smrti. U roku od jedne decenije, izabran je u Senat države Džordžije.
Atlanta, gdje je Carter bio političar i globalna ličnost
Povorka je krenula na sjever do Atlante. Vojna povorka automobila zaustavila se ispred Kapitola Georgije, gdje je Carter služio kao senator države od 1963-67 i guverner od 1971-75. Guverner Džordžije Brian Kemp i gradonačelnik Atlante Andre Dikens poveli su trenutak šutnje. Dok su bivši guverneri počastvovani državnim sahranama, predsjednici - čak i ako su služili kao guverneri - obilježavaju se nacionalnim obredima koje vodi savezna vlada.
Povorka je potom krenula do Carterovog predsjedničkog centra, koji uključuje Carterovu predsjedničku biblioteku i Carter centar, koji je osnovala bivši predsjednik i prva dama 1982. godine. Govorili su Carterov sin, James Earl "Chip" Carter III, i njegov unuk, Jason Carter skupštini koja je uključivala mnoge zaposlenike Carter Centra čiji se rad koncentrirajući na međunarodnu diplomatiju i posredovanje, praćenje izbora i borbu protiv bolesti u zemljama u razvoju nastavlja postaviti standard za ono što bivši predsjednici mogu postići.
Jimmy Carter, koji je dostavljao godišnje izvještaje centra do 2019., dobio je Nobelovu nagradu za mir 2002. dijelom za ovaj postpredsjednički rad.
Carter ovdje treba da leži u miru od subote do utorka od 6 sati ujutro, uz mogućnost da javnost oda počast 24 sata.
Šta slijedi: Povratak u Washington
Carterovi posmrtni ostaci otputovat će u Washington, gdje će ležati u Rotondi Capitola do njegove komemoracije u četvrtak u 10 sati u Nacionalnoj katedrali Washingtona.
Svi živi predsjednici su pozvani, a Joe Biden, će održati hvalospjev. Biden je također potpisao nacrt zakona o imenovanju objekta američke poštanske službe u Plainsu po Jimmyju i Rosalynn Carter.
Porodica Carter će se zatim vratiti u Plains na privatnu komemoraciju u rodnom gradu u 15:45. u baptističkoj crkvi Maranatha, gdje je Carter, pobožni evangelista, decenijama predavao nedjeljnu školu.
Carter će nakon toga biti sahranjen u privatnoj grobnici, na parceli koja se vidi sa prednjeg trijema njegove kuće.