Linkovi

SAD: Baltimorsko povrće sa asfalta


„Otvaramo radna mjesta i razvijamo proizvodnju koje nije bilo. Imamo dobro povrće, imamo radna mjesta. Sve napuštene lokacije bile su i jesu zapravo smetljišta.“

Prema procjenama Ujedinjenih nacija oko dvije trećine svjetskog stanovništva do 2030. godine živjeće u gradovima. Takođe prema procjenama svjetske organizacije, siromaštvo raste brže u urbanim sredinama nego u ruralnim područjima, a prehrana gladnog stanovništva u gradovima postaje jedan od sve većih izazova. Gradovi, ističu strušnjaci, moraju osigurati mnogo više hrane, na bilo koji način, za prehranu svojih stanovnika. Da to je to moguće svjedoči primjer Baltimora, grada na istočnoj obali Sjedinjenih Država, u kojem sve više i više nekorištenog gradskog zemljišta postaje izvor zdravog povrća.

Broj stanovnika Baltimora smanjen je od kraja Drugog svjetskog rata za trećinu. Mnogi prostori ostali su prazni, decenijama nekorišteni. Odnedavno, dešavaju se velike promjene.

"Bilo je ovdje kriminala. Napuštene parcele bile su raj za drogeraše. Ali ne više" - kaže William Long, menadžer jedne od baltimorskih gradskih farmi koje na napuštenim i zapuštenim parcelama razvija kompanija Big City Farms. Njen predsjednik Alex Persful ističe:

„Otvaramo radna mjesta i razvijamo proizvodnju koje nije bilo. Imamo dobro povrće, imamo radna mjesta. Sve napuštene lokacije bile su i jesu zapravo smetljišta.“

Pretvaranje tih smetljišta u površine pod povrćem znači mnogo za Baltimor, grad sa 17 hiljada napuštenih lokacija i 10 odsto nezaposlenih stanovnika. Grad bi trebalo da kompaniji Big City Farms iznajmi 8 hektara nekorištenog zemljišta u narednih pet godina, kaže predstavnica gradskih vlasti Abby Cocke:

„Teret brige o napuštenim prostorima je težak. Možemo ga olakšati zapošljvanjem i revitaliziranjem gradske ekonomije. Podosta je ljudi su se uključili u gradski farmerski pokret u Baltimoru i to je ono što je naš cilj.“

Povrće iz staklenika Big City Farmsa je na dohvat ruke kupcima, kaže Alex Persful i dodaje:

„Ubiremo ga sada, a na stolu kupaca je za manje od 24 sata. Razlika između svježeg povrća i starog tjedan, dva je ogromna.“

Tako svježe povrće je za Timothy Dysona, glavnog kuhara jednog restorana prava blagodet:

„Gostima može servirati mrkvu ubranu prije dva sata. Ukus je neuporedivo bolji.“

Alex Persful tvrdi da povrće može rasti svuda, pa i na asfaltu:

„Ovo je bio parking prostor do prije tri godine. Ono što je iza nas jedna od nekadašnjih gradskih garaža.“

Dovoljno je desetak centimetara komposta da bi zasijano povrće raslo i na poptuno neočekivanim mjestima. I zapošljavanje radnika na zna biti iznenađenje. William Long je bivši narkoman i zatvorenik:

„Baltimoru se potrebne promjene na bolje. I meni, bivšem zatvoreniku. I ako se možemo i grad i ja mijenjati na bolje, onda je to zaista dobro.“

Novi izgled napuštenih i zapuštenih gradskih lokacija, i gomile svježeg povrća na dohvat ruke u Baltimoru, su promjene za koje se u kompaniji Big City Farms nadaju da će biti prihvaćene i u mnogim drugim američkim gradovima.
SAD: Baltimorsko povrće sa asfalta
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:47 0:00
XS
SM
MD
LG