Australijska uprava za signale, ili ASD, objavila je u srijedu izvještaj o cyber prijetnjama za prošlu godinu.
U njemu se navodi da su se ozbiljni napadi na savezne vladine agencije ili ključnu infrastrukturu, koji su doveli do "opsežnog kompromitovanja" osjetljivih podataka, povećali sa dva na pet u protekloj godini.
Izvještaj ASD-a identificira Kinu kao glavnog saučesnika, a slijede je Rusija i Iran.
U zajednici, sve više Australaca prijavljuje da su na meti cyber kriminalaca. Skoro 94.000 prijava cyber kriminala podneseno je agencijama za provođenje zakona od strane pojedinaca i preduzeća širom zemlje, što je porast od 23 posto u odnosu na prethodnu godinu.
Izvještaj uključuje prošlogodišnje velike napade na drugu po veličini telekomunikacionu kompaniju u Australiji, Optus, i njenu najveću kompaniju za zdravstveno osiguranje, Medibank.
ASD također radi sa lučkim operaterom DP World, u čije su kompjuterske sisteme infiltrirani nepoznati ili neidentifikovani hakeri, što je dovelo do zatvaranja velikih australijskih luka tokom vikenda.
Richard Marles, zamjenik australskog premijera i ministar odbrane, rekao je u srijedu Australijskoj radiodifuznoj korporaciji da vlada pojačava svoje napore da odvrati hakere sa sjedištem u inostranstvu.
Marles je priznao da, iako je Kina najveći trgovinski partner Australije, ona je i "izvor sigurnosne zabrinutosti za našu zemlju".
Do sada nije bilo odgovora vlasti u Pekingu na tvrdnje o saučesništvu Kine u globalnim cyber napadima.
Australska digitalna špijunska agencija identificirala je Kinu kao glavnog urotnika u ozbiljnom hakovanju australskih kompanija i ključne infrastrukture.