Državni sekretar Mike Pompeo je prošlog mjeseca naveo iransku prijetnju kao razlog za odobravanje prodaje vrijedne 8,1 milijardu dolara američkim saveznicima u Persijskom zalivu.
Međutim, Trumpova odluka da proda oružje, donesena u maju, na neki način je zaobilazila kongresni izvještaj o tom pitanju i razljutila poslanike, ocjenuje AP.
Demokrate i republikanci u Senatu su se udružili da bi donijeli rezolucije o blokadi prodaje. To je viđeno kao dvopartijski udar na vanjsku politiku Bijele kuće.
Američka vlada je tvrdila da bi zaustavljanje prodaje poslalo signal da SAD ne stoji uz svoje partnere i saveznike, posebno u vrijeme kada se ta država suočava sa sve većim prijetnjama, dodaje AP.
Rijad i Abu Dabi bi kupili hiljade navođenih raketa, bombi i druge municije, kao i opremu za održavanje aviona.
Bijes Kongresa zbog bliskih veza Trumpove vlade sa Saudijcima je sve veći, a podgrijava ga veliki broj civilnih žrtava u ratu koji Rijad vodi u Jemenu, u čemu ima pomoć SAD-a, i ubistvo saudijskog novinara, saradnika Washington posta Jamala Khashoggija u Istanbulu, od ruku saudijskih agenata. Trumpova odluka da proda oružje samo je doprinijela tenzijama.
Članovi Komiteta za vanjske poslove Predstavničkog doma Kongresa su prošlog mjeseca ispitivali zvaničnike State Departmenta o prodaji, a predsjedavajući Eliot Engel je rekao da je riječ o "šamaru" Kongresu.