Bombarderi su letjeli iznad crnogorske obale, Dubrovnika, sjedišta vlade u Skoplju i trga Skenderberg u Tirani. Na Balkanu i Jadranu povećana je vojna, obavještajna i propagandna aktivnost Moskve, koja smatra da je to područje od strateškog interesa zbog pristupa Mediteranu.
"Cilj svakog nadlijetanja je da se pokaže američka posvećenost NATO saveznicima i partnerima u jugoistočnoj Evropi. Uz to, građani imaju priliku da slikaju, snimaju i uživaju u nadlijetanju letjelica", saopšteno je iz američkih Vazduhoplovnih snaga.
Nadlijetanje ogromnih bombardera gledali su turisti u Crnoj Gori i u Dubrovniku, kao i građani okupljeni na trgovima u Skoplju i Tirani. Neki su mahali američkim zastavama.
Sjeverna Makedonija se posljednja na Balkanu - 2020. godine pridružila NATO-u, dok je Crna Gora postala članica 2017. godine, obje uprkos snažnom protivljenju Rusije.
Dva bombardera "B-52 Stratofortres" dio su 23. bombaške eskadrile koja trenutno djeluje iz vojne baze Fairford u Velikoj Britaniji. SAD su od 2018. godine izvele više od 200 nadlijetanja bombardera sa saveznicima i partnerima.
To je obuhvata i nedavne letove bombardera B-1B Lancer iznad skandinavskog, baltičkog i crnomorskog regiona u maju, kao i nadlijetanje Sjeverne Makedonije u junu. U junu, bombarderi "Stratofortres" nadlijetali su Arktički okean, a kasnije učestvovali u najvećim godišnji vojnim vježbama u Baltičkom moru "BALTOPS".
U Litvaniju je u ponedjeljak uplovio brod američke mornarice "USS Kearsarge" - najveći ratni brod koji je posjetio tu zemlju koja se graniči sa Poljskom, članicom NATO-a, i Bjelorusijom, saveznicom Moskve.
NATO misija u Litvaniji saopštila je u ponedjeljak da je prošle nedjelje četiri puta slala avione da identifikuju i isprate ruske ratne letjelice, koje su prekršile pravila međunarodnog vazdušnog prostora.