Crveni križ Sjedinjenih Američkih Država ove godine obilježava 130 godina postojanja. Od prvih koraka Clare Barton koja je tokom Građanskog rata pomagala i organizirala pomoć ranjemim, gladnim i bolesnim, do danas američki Crveni križ je izrastao u organizaciju koja je na svakom mjestu gdje je pomoć potrebna, bez obira u kojem kutku svijeta ili Sjedinjenih Država. Volonteri Crvenog križa su među prvima u nesrećama izazvanim zemljotresima, poplavama, uraganima ili nekom drugom nepogodom.
O misiji Crvenog križa Suzy DeFrancis, čelnica odjela za odnose sa javnošću kaže:
„Naša je obaveza pomoći ljudima, biti spremmni da na najprimjereniji način odgovorimo na nesreću. Ogroman broj dobrovoljaca širom Sjedinjenih Država uskače u lanac pomoći nevoljnicima.“
Ono što je danas američki Crveni križ počelo je sa Clarom Barton, učiteljicom koja je u vrijeme Građanskog rata 1860-ih pomagala ranjenim vojnicima i prikupljala medicinske potrepštine da im olakša patnje.
Tokom boravka u Evropi 1869. godine upoznala se sa radom Međunarodnog crvenog križa, osnovanog u Švajcarskoj nekoliko godina ranije.
Po povratku u Sjedinjene Države....
„Clara Barton je u Bijeloj kući i u Kongresu lobirala za osnivanje američkog Crvenog križa i 1882. godine Sjedinjene Države su su ratificirale Ženevsku konvenciju o Crvenom križu“ - podsjeća Kim Robinson, kustosica Spomen-muzeja Clara Carton.
Kuća Clare Barton nedaleko od Washingtona, u kojoj je sada muzej, bila je prvo sjedište američkog Crvenog križa, a ona njegova prva predsjednica. Živjela je i, uz tridesetak dobrovoljaca, radila u toj kući.
„Uvijek je tu bilo za prvu pomoć nužnih potrepština - zavoja, lijekova, hrane - spremnih da budu upotrebljene“ - kaže kustosica Robinson i dodaje:
„Američki Crveni križ je od osnivanja do 1904. godine, kada se Clara Barton povukla, opravdanost postojanja potvrdio tokom velikih poplava u Pennsylvaniji, tokom Špansko-američkog rata i nakon uragana koji je sravnio Galveston u Teksasu.“
U proteklih 130 godina Crveni križ izrastao je moćnu organizaciju, ističe gospođa DeFrancis i kao primjere navodi:
„Kroz našu obuku za pružanje prve pomoći i primjenu vještačkog disanja godišnje prođe 10 miliona osoba. Imamo na stalnoj vezi milione dobrovoljnih davalaca krvi. Mi prikupljamo skoro polovinu američkih zaliha krvi.“
Crveni križ Sjedinjenih Država je, naravno, aktivan član međunarodne asocijacije koju čini 186 nacionalnih Crvenih križeva, Crvenih krstova i Crvenih polumjeseca, kaže gospođa DeFrancis i dodaje:
„Sa novim mogućnostima komunikacije, posebno putem Interneta, mi unapređujemo i našu međunarodnu saradnju i oblike pomoći bilo kada i bilo gdje. Nove generacije Amerikanaca u naš rad unose novu energiju.“
Sa svim onim što je američki Crveni križ ostvario do sada Clara Barton bi bila izuzetno ponosna - uvjerena je kustosica Kim Robinson:
„Imajući na umu i sadašnje prirodne nepogode, tornada i poplave u Sjedinjenim Državama, prvobitna ideja Clare Barton da se unapred bude spremno pomoći ljudima u nevolji potvrđuje aktuelnost i vrijednost i danas.“