"Pozivamo nadležne institucije da detaljno istraže ove prijetnje i procesuiraju počinioce." stoji u reakciji Ambasade SAD u BiH.
"Oštro osuđujemo poricanje genocida, kao i iskrivljeno i nepošteno prikazivanje istorije. I jednog i drugog u današnjoj Bosni i Hercegovini ima previše. Priznavanje i prihvatanje činjenica u vezi sa genocidom i ratnim zločinima počinjenim tokom rata 1992-1995 su suštinski prvi korak ka pomirenju.
To je odgovornost koja leži na Bosni i Hercegovini u cjelini, a ne samo na jednoj etničkoj grupi. Glorifikacija ratnih zločinaca bez obzira na njihovu etničku pripadnost, kao i napori da se rehabilituju osuđeni ratni zločinci ili minimiziraju njihovi zločini, razdiru tkivo društva u zemlji raspirujući mržnju i netoleranciju.
Ove akcije potkopavaju napore da se izgradi Bosna i Hercegovina u kojoj svi njeni građani uživaju u mirnom i prosperitetnom životu", napisala je Ambasada SAD.
Direktor Memorijalnog centra Srebrenica Emir Suljagić i potpredsjednik bh. entiteta Republika Srpska Ćamil Duraković ranije su upozorili na prijetnje i zastrašivanja osoba koje su sudjelovale u izradi Izvještaja o negiranju genocida u Srebrenici.
Suljagić je na društvenoj mreži X, ranije Twitter, upozorio da se "kroz pojedine medije u bh. entitetu RS-u stavlja meta na čelo ljudima".
"Nakon što je Izvještaj o negiranju genocida u Srebrenici objavljen u 372 medijska izvještaja u cijelom regionu jučer, danas kreće odmazda. Kroz režimske medije u RS-u se stavlja meta na čelo ljudima koji su uključeni u izradu Izvještaja. Riječ je o napadu na pojedince bez presedana", kazao je Suljagić.
Autori izvještaja su identifikovali 90 slučajeva negiranja u javnom, odnosno medijskom prostoru Bosne i Hercegovine i susjednih zemalja, a u usporedbi s prošlogodišnjim izvještajem, u kojem su zabilježena 693 slučaja negiranja genocida, primjećuje se smanjenje broja slučajeva.
Prema ovom izvještaju, Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, Branimir Kojić, predsjednik Organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila iz Srebrenice, i Miodrag Linta, poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srbije, i dalje su glavni negatori genocida.
Pored Dodika, Kojića i Linte, među negatorima su se, prema monitoringu izvještaja, našli i tabloidi iz Srbije Informer i Alo, Zoran Milanović, predsjednik Republike Hrvatske, Radovan Kovačević, delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH i portparol SNSD-a, kao i Nenad Kecmanović, penzionisani profesor i bivši savjetnik Milorada Dodika.