"Zabrinuti smo zbog uključivanja u Vladu stranaka i čelnika koji ne osuđuju rusku agresiju na Ukrajinu, protive se sankcijama Evropske unije Rusiji i čiji su postupci u direktnoj suprotnosti sa prinicipom dobrosusjedskih odnosa", saopšteno je iz Američke ambasade u odgovoru na upit Glasa Amerike da prokomentariše rekonstrukcije vlada premijera Milojka Spajića.
"Kao saveznik i blizak partner Crne Gore, Sjedinjene Američke Države će nastaviti da podržavaju i priznaju konstruktivne akcije Skupštine i Vlade, ukazujući na aktivnosti koje su u suprotnosti s euroatlantskim vrijednostima i ugrožavaju opipljiv napredak ka integraciji u Evropsku uniju", poručeno je iz Ambasade.
Vladi i poslanicima upućen je poziv "da ostanu fokusirani na zajednički cilj pridruživanja Evropskoj uniji i da izbjegnu kontraproduktivna pitanja koja ugrožavaju taj cilj i izazivaju podjele".
Takođe je ponovljen više puta izrečeni stav da SAD "podržavaju vladu posvećenu pristupanju Evropskoj uniji, poštovanju evroatlantskih vrijednosti i potpunom učešću u NATO-u, koja odražava multikulturni sastav Crne Gore".
Skupština Crne Gore usvojila je u utorak prijedlog o rekonstrukciji Vlade kojom su u Spajićevu Vladu ušle stranke bivšeg proruskog Demokratskog fronta, ali i Bošnjačka stranka, dugogodišnji partner DPS-a, koja je sa tom najjačom opozicionom partijom u koalicionoj vlasti u dvije crnogorske opštine, Bijelom Polju i Ulcinju.
Rekonstruisana i proširena Vlada Spajića, koja je do sada imala 19 ministarstava, imaće 24 ministarstva i sedam potpredsjednika - od kojih dva pokrivaju i ministarska mjesta, a partije koje su sada ušle u izvršnu vlast dobiće osam ministarstava i po jedno potpredsjedničko mjesto u Vladi.