Pešalovu bronca, a paru Ančić-Ljubičić polufinale (19/8/04) - 2004-08-19

Peti dan olimpijskih natjecanja donio je povratak natjecanja u antičku Olimpiju, gdje su svoja odličja zaradili bacači i bacačice kugle, ali i veliko razočaranje za grčke ljubitelje igara nakon što su sprinteri Kostas Kenteris i Katerina Thanou osramoćeni odustali od olimpijade usred disciplinskog saslušanja o njihovom izbjegavanju testiranja na droge.

Što se plivačkih natjecanja tiče, Sjedinjene Države su oborile najstariji svjetski plivački rekord - onaj u ženskoj štafeti 4 puta 200 metara slobodnim stilom. Japanac Kosuke Kitajima pobijedio je na 200 metara prsno, a trostruka europska prvakinja Otylia Jedrzejczak osvojila je olimpijsko zlato na 200 metara leptirovim stilom.

Australka Jodie Henry postavila je novi ženski svjetski rekord na 100 metara slobodno, a Nizozemac Pieter van den Hoogenband uspješno je obranio svoje olimpijsko zlato na 100 metara slobodno. Srebro je odnio Južnoafrikanac Mark Schoeman, broncu Australac Ian Thorpe, a Duje Draganja je bio šesti sa 27 stotinki sekunde zaostatka za Thorpeom.

Prvo odličje Hrvatskoj je donio dizač utega Nikolaj Pešalov, koji je s podignutih 337 i pol kilograma u svojoj kategoriji osvojio brončanu medalju. Rukometaši Hrvatske, Španjolske, Njemačke i Francuske osigurali su nastup u četvrtfinalnim natjecanjima, premda svaku čekaju još dvije utakmice preliminarnog rasporeda.

U daljnjim natjecanjima ostaju tenisači Mario Ančić i Ivan Ljubičić koji su se plasirali u polufinale parova, gdje bi im najvjerojatniji protivnici mogli biti prvi nositelji, Amerikanci braća Bryan. Tamara Boroš plasirala se u četvrtfinale pojedinačnog natjecanja u stolnom tenisu, gdje ju očekuje prva stolnotenisačica svijeta Kineskinja Yining Zhang. Borbu za medalje osigurali su Siniša i Nikša Skelin u dvojcu bez kormilara, koji su u polufinalu bili drugi u svojoj skupini.

Danas će se voditi borbe za daljnjih petnaest zlatnih odličja u badmintonu, mačevanju, umjetničkoj gimnastici, dizanju utega, judou, streljaštvu, luku i strijeli, te plivanju. Plivačice imaju finale na 200 metara prsno i 100 slobodno, a plivači 200 metara leđno, te 200 metara mješovito. Za sada, najviše zlata osvojila je Kina - 11. Sjedinjene Države su ukupno osvojile više medalja, ali zlatnih 10. Japan je treći s 8 zlatnih odličja.