Prvo zlato Michaela Phelpsa (15/8/04) - 2004-08-14

Na Olimpijskim igrama u Ateni, američki plivač Michael Phelps osvojio je zlatnu medalju u utrci na 400 metara mješovitim stilom. Michael Phelps je pri tome oborio vlastiti rekord; a drugi odnosno treći u ovoj utvrci bili su Amerikanac Erik Vendt i Mađar Laszlo Cseh.

U u utrci na 400 metara slobodnim stilom zlato je osvojio Australac Ian Thorpe obranivši zlato iz Sydneya; srebro je osvojio njegov sunarodnjak Grant Hackett, broncu Amerikanac Klete Keller. Ukrajinka Jana Kločkova je na 400 metara mješovito također obranila olimpijski naslov.

U susretima u kvalifikacijskim skupinama, odbojkašice Nijemačke iznenadile su pobjedom nad braniteljicama naslova iz Sidneya, ekipe Kube s 3:2 u setovima. U susretu favorita za osvajanje zlatne medalje, Kina je svladala Sjedinjene Države s 3-1, dok je Brazil pobjedio Japan s 3-0.

Reprezentacija Hrvatske ostvarila je na olimpijskom turniru rukometaša prvu pobjedu, svladavši momčad Islanda rezultatom 34:30. Hrvatski rukometaši igraju sljedeću utakmicu sutra, protiv Slovenije s početkom u 10:30 u jutro. Hrvatski jedriličar Karlo Kuret u klasi finn nalazi se na trećoj poziciji nakon prve dvije od ukupno 11 utrka. U klasi 470 posada Tomislav Bašić - Petar Cupać nakon prvoga dana su na četrnaestom mjestu. Danas u klasi laser nastupa Mate Arapov.

Hrvatski veslači, braća Siniša i Nikša Skelin, plasirali su se u polufinale olimpijske utrke dvojca bez kormilara osvojivši drugo mjesto u svojoj kvalifikacijskoj skupini. Hrvatski četverac bez kormilara mora u sutra repesaž, obzirom da su u svojoj kvalifikacijskoj skupini zauzeli četvrto mjesto.

Inače, prvi zlatne medalje na ovogodišnjim Olimpijskim igrama dobili su kineski športaši. Prvu je medalju svojila Du Lin, u gađanju zračnom puškom, istovremeno postavivši i svjetski rekord. Zlatnu medalju je zaradio i Wang Yifu, također u gađanju zračnom puškom. Srebrne i brončane medalje dobili su strijelci iz Rusije.

Evo još nekoliko slavljenika – japanski judaši osvojili su zlato u lakoj kategoriji za muške kao i ženske natjecatelje. Talijan Paolo Bettini osvojio je zlato u biciklističkoj utrci, a njegov sunarodnjak Aldo Montano – u mačevanju.

U međuvremenu, grčki je olimpijski odbor suspendirao dvoje čelnik gimnastičara iz te zemlje zbog toga što su propustili obvezni liječnički pregled za otkrivanje dopinga.

Od današnjeg programa izdvojimo utakmicu vaterpolista u skupni A – Hrvatska protiv Sjedinjenih Država. Također počinje i natjecanje tenisača, hrvatski predstavnik Mario Ančić igra protiv Nijemca Tommya Haasa. Počinje i natjecanje košarkaša, Sjedinjene Države igraju protiv Portorika, dok Argentina igra protiv Srbije i Crne Gore.