Linkovi

Hrvatska neće potpisati bilateralni sporazum o članku 98; neće slati vojnike u Irak (23/3/04) - 2004-03-23


Hrvatska nece slati vojsku u Irak niti ce sa SAD potpisati sporazum sa SAD o neizrucivanju americkih vojnika Medjunarodnom kaznenom sudu (ICC-u). Vlada je tako odustala od ranije izrazavanih namjera da, gradeci cvrsce odnose s Washingtonom, razmisli o slanju hrvatskih vojnika u Irak i potpisivanju sporazuma o "clanku 98".

Jos prije dva mjeseca, za vrijeme posjeta ministra obrane Donalda Rumsfelda Zagrebu, premijer Ivo Sanader obje je opcije ostavio otvorenim. Americkom ministru tada je kazao da bi Hrvatska u Irak eventualno mogla poslati humanitarne i lijecnike ekipe.

U vladi se nadaju da ce SAD imati razumijevanja za promjene u stajalistima do kojih je doslo nakon teroristickih napada u Spanjolskoj. Sef diplomacije Miomir Zuzul kazao je za Glas Amerike da je administracija predsjednika Georga Busha upoznata s hrvatskim stavovima. Prije puta u Washington izjavio je da "sada ne bi bilo dobro razmatrati slanje vojske u Irak zbog trenutnih globalnih odnosa u Evropi i ostatku svijeta".

"Mislim da su u SAD-u svjesni toga. Hrvatska I dalje ostaje cvrsto opredjeljeni dio antiteroristicke koalicije I vjerujemo da ce bez globalnog udruzivanja tesko biti izboriti pobjedu protiv terorizma," kazao je Zuzul.

Sef diplomacije i bivsi hrvatski veleposlanik u Americi kazao je da Zagreb s Washingtonom ne planira potpisati sporazum o neizrucivanju americkih drzavljana Medjunarodnom kaznenom sudu.

"Moram reci, jer je to jedino tocno,", kazao je, "da mi nikada nismo ni bili izvrgnuti pritisku da ucinimo bilo jedno bilo drugo (da potpisemo bilateralni sporazum ili posaljemo vojsku u Irak). O "clanku 98." Rimskog statuta kojim je osnovan ICC smo razgovarali. Nasa je vlada izrazila razumijevanja za americka stajalista, ali dali smo do znanja da se u svim bitnim pitanjima moramo usuglasiti s EU. Mislim da je hrvatski stav dobro prihvacen I da ga Washington razumije."

I bivsa je vlada, drzeci se preporuka EU, odbila potpisati sporazum sa SAD zbog cega je i Hrvatska odlukom predsjednika Busha proslog srpnja izgubila 19 milijuna dolara vojne pomoci. Tim je novcem Amerika pomagale preustroj HV i njene pripreme za buduce clanstvo u NATO-u. Hrvatska se nada da bi upravo uz americku pomoc, clanicom NATO-a mogla postati u slijedecem krugu prosirenja, vjerojatno 2006. Premijer Sanader iduceg ce tjedna od americkog predsjednika Busha zatraziti podrsku kako bi NATO na summitu u Istanbulu pristao ispitati sposobnost Hrvatske, Albanije i Makedonije za clanstvo u Savezu.

"Apsolutno ocekujemo podrsku americke administracije," kazao je Zuzul.

XS
SM
MD
LG