Predsjednik Bush nedavno je predstavio novu incijativu za borbu protiv širenja oružja za masovno uništavanje. Ta je incijativa predstavljena javnosti nakon što je otkriveno da je mreža znanstvenika u Pakistanu prodavala drugim zemljama osjetljivu tehnologiju za proizvodnju nuklearnog oružja. Međutim, kako kažu stručnjaci zaustavljanje takvog transfera tehnologije vrlo je teško spriječiti.
Tajnovit svijet kontrole nuklearnog oružja nedavno je potreslo otkriće da je začetnik pakistanskog nuklearnog programa Abdul Qadeer Khan godinama vodio svojevrsni "nuklearni bazar", putem kojega je prodavao nuklearnu tehnologiju Iranu, Libiji, Sjevernoj Koreji, a možda i drugim zemljama. Nakon tog otkrića, predsjednik Bush predložio je jačanje međunarodnih pravila o transferu nuklearne tehnologije i strože međunarodne inspekcije. No, analitičari kažu da je provođenje pravila u atomskoj areni uvijek problematično, jer ovisi o međunarodnoj suradnji.
James Walsh, izvršni direktor projekta Upravljanje atomom na sveučilištu Harvard, kaže da između zemalja koje imaju i onih koje nemaju nuklearno oružje postoji duboko nepovjerenje. "Zemlje koje nisu nuklearne sile vrlo su sumnjičave prema američkim motivima i misle da su svi američki potezi zapravo usmjereni na očuvanje američke tehnološke prednosti. Zato se, kada Sjedinjene Države najave da će početi provoditi nova pravila, duhovi uznemire. Nakon svih događaja u protekle dvije godine, svi su puno osjetljiviji nego prije".
Lawrence Korb, bivši ministar obrane u administraciji predsjednika Reagana, slaže se da međunarodnu suradnju u novom režimu suzbijanja proliferacije komplicira stav koji je Washington zauzeo pred rat u Iraku. "Bit će teže osigurati međunarodnu suradnju, s obzirom da je ova administracija, pogotovo kroz napad na Irak, poručila svijetu: "Vi trebate nas više nego što mi trebamo vas. Bit će onako kako mi hoćemo".
Gospodin Khan, pakistanski znanstvenik za kojeg se doznalo da je prodavao nuklearne tajne u inozemstvo, tvrdi da je djelovao sam, bez odobrenja i pomoći pretpostavljenih. No, ta tvrdnja naišla je na opću skepsu. Gospodin Walsh ističe da su njegove nezakonite aktivnosti bile dobro poznate obavještajnim agencijama."Teško je vjerovati da se on bavio prodajom nuklearnih tajni još u osamdesetim godinama i da za to nitko nije znao. Među onima koji se bave suzbijanjem proliferacije postoji stara šala koja kaže da vam je, ako želite vidjeti kretanje oružja, dovoljno da nabavite Khanov itinerer".
Administracija predsjednika Busha uglavnom nije javno kritizirala Pakistan zbog ovog otkrića. Gospodin Korb kaže da se od toga odustalo zbog uloge Islamabada u borbi protiv terorizma. "Potpuno sam siguran da je pakistanska vlada znala za Khanove aktivnosti. Mi znamo da su oni za to znali. No, Washington treba pomoć Pakistana u borbi protiv talibana i al-Qaide. Zato se prema Islamabadu ponaša drugačije nego prema Sjevernoj Koreji ili Iraku. Ponekad u međunarodnoj politici jednostavno morate izabrati manje od dva zla".
Predsjednik Bush obećao je da će raditi na razbijanju mreža za širenje nuklearnog oružja, uključujući kupce, prodavače i posrednike.