Brazil po peti put prvak svijeta (30/6/02) - 2002-06-30

U finalu 17. Svjetskog nogometnog prvenstva u Japanu i Južnoj Koreji Brazil je pobjedom protiv Njemačka s 2:0 po peti put postao prvak svijeta.

Pobjedu brazilskoj momčadi donio je napadač talijanskog Intera Ronaldo, koji je sa dva pogotka ujedno i najbolji strijelac Svjetskog prvenstva. Njemačka na ovo prvenstvo nije došla kao favorit, tako da može biti također zadovoljna svojim svojim drugim mjestom. Prvo poluvrijeme finala završio je bez pogodaka, unatoč nekoliko odličnih prilika Brazila. Ronaldo je sam imao tri, ali u sva tri navrata Oliver Kahn spasio je svoju momčad. Njemačka je imala i prilično sreće, jer prekrasan udarac Klebersona koji je već svladao Kahna završio je u gredi.

Njemačka u prvom dijelu nije imala nekih prilika, ali je imala više loptu u nogama. U nastavku je konačno proradio duet Rivaldo i Ronaldo, koji je odveo Brazil do naslova prvaka. Rivaldo je u 67. minuti uputio jedan jaki udarac s dvadeset metara, Kahn je uspio samo odbiti loptu, a Ronaldo sve to dobro prati i dovodi Brazil u vodstvo. Dvanaest minuta kasnije Kleberson je na desnoj strani ubacio loptu prema šestnaestercu, Rivaldo je propušta kroz noge do Ronalda, a najbolji strijelac prvenstva ne propušta postići još jedan pogodak. S nekih šestnaest metara prizemno pogađa donji lijevi kut nemoćnog Kahna. Njemačka je također imala odličnu priliku barem za izjednačenje, ali udarac Bierhoffa obranio je odlični brazilski vratar Marcos. Marcos je također u dva navrata spasio Brazil na samom početku drugog dijela. Jednom je Jeremies dobro pucao glavom, dok je drugi put prekrasan slobodni udarac Neuvillea uspio uz pomoć stative odbiti u korner. Finanlnu utakmicu je sudio talijanski sudac Pierluigi Collina.

Finle 17. Svjetskog nogometnog prvenstva između Brazila i Njemačke odiograno je na rasprodanome stadionu u Yokohami, pred 72.370 gledatelja, od kojih je 66.000 platilo ulaznicu. FIFA je objavila kako je to 11. najveći posjet u povijesti finala - najveći je bio 1950. kada je na Maracani 174.000 ljudi gledalo susret Brazil-Urugvaj, a prošlo na Stade de Franceu uključivalo je 75.000 gledatelja. U utakmicu na stadionu u Yokohami pratoli su japanski Car Akihito i Carica Michiko, južnokorejski predsjednik Kim Dae Jung, njemački predsjendik i kancelar Johannes Rau i Gerhard Schroeder, te legendne nogometa Pele i Diego Maradona.