Linkovi

Račan: Vjerujemo da će misija UN-a na Prevlaci biti rješena do kraja godine (14/6/02) - 2002-06-13


“Optimisti smo – vjerujemo da će misija Ujedinjenih naroda na Prevlaci biti završena do kraja godine,” izjavio je hrvatski premijer Ivica Račan, nakon razgovora s glavnim tajnikom svjetske organizacije Kofijem Annanom.

Pitanja Prevlake i jačanja gospodarske suradnje sa Sjedinjenim Državama dominirala su kraćim boravkom premijera Račana u New Yorku. Iako je visoko hrvatsko izaslanstvo u tom gradu provelo tek nešto više od 24 sata, obavljen je niz sastanaka s dužnosnicima Ujedinjenih naroda i američkim gospodarstvenicima. U razgovoru s glavnim tajnikom Ujedinjenih naroda Kofijem Annanom, premijer Račan je iznio hrvatsku želju da se misija svjetske organizacije na Prevlaci završi do kraja godine, ističući da Prevlaka više nije problematično pitanje.

"Odatle više ne prijeti nikakva opasnost. Normaliziraju se odnosi sa susjednom Jugoslavijom, odnosno Srbijom i Crnom Gorom i postoji obostrana spremnost da se to riješi. Mi ćemo nastojati idući mjesec sa Beogradom dogovoriti protokol kojim bi privremeno riješili režim na granici na Prevlaci, osiguravajući protok ljudi, robe i suradnju preko te granice, osiguravajući demilitarizaciju, dakle sve ono što je bilo i predmet motrenja same misije. Stoga smo i izrazili čvrsti stav da takvim razvojem događaja prestaje potreba za misijom UN-a."

“Imali smo dojam da je gospodin Annan pozitivno reagirao na naše argumente” – ocijenio je premijer Račan, ocjenjujući da je hrvatska strana učinila sve što je mogla u Ujedinjenim narodima da bi pitanje Prevlake bilo riješeno, te da je sada – kako je rekao – loptica na direktnim odnosima između Zagreba i Beograda.

"Riječ je o nečemu, nakon svega što se događalo u tom dijelu Europe, o nečemu vrlo jednostavnom. Riječ je o tome hoće li obje zemlje, dakle ne samo Hrvatska, nego i Srbija i Crna Gora prepoznati svoj interes za brzo rješavanje tog problema. Mi mislimo da je to u obostranu korist i ako se to obistini, kao što ima sada dobrih šansi, onda će to biti u korist obje zemlje i tu neće biti pobjednika i poraženih."

Glavnog tajnika svjetske organizacije također je zanimalo pitanje povratka izbjeglica i suradnja Zagreba s Den Haagom, koja je ocijenjena kao dobra. Gospodin Annan je – rekao je premijer – također prihvatio poziv da, nakon više godina, ponovno posjeti Hrvatsku. Prije razgovora s gospodinom Annanom, visoko hrvatsko izaslanstvo održalo je niz sastanaka s predstavnicima velikih američkih tvrtki, poput energetskih kompanija Parsons, El Paso Energy i Hess Energy, do kompjutorske korporacije Oracle i investicijske kuće J. P. Morgan.

Razgovaralo se o mogućnostima stranih ulaganja u raznim sektorima – turizmu, energetici, medijima, informatici, komunikacijama i brodogradnji – čime, kako je istaknuo premijer, lista, bar s hrvatske strane, nije zatvorena. “Zadovoljni smo interesima i mogućnostima da konačno ozbiljnije poslovne grupacije sudjeluju u raznim programima u Hrvatskoj, i to na osnovi obostranog interesa,” kazao je premijer Račan. Prema njegovim riječima, potencijalne ulagače zanimaju politička i makroekonomska stabilnost Hrvatske, te sudska zaštita vlasništva i infrastruktura – iste stvari koje zanimaju i hrvatsku vladu u kontekstu reformi. Pred kraj boravka u New Yorku, visoko hrvatsko državno izaslanstvo obišlo je Ground Zero – ruševine Svjetskog trgovinskog centra i odalo počast žrtvama napada od 11. rujna.

XS
SM
MD
LG