Linkovi

Divlju gradnju vlast će pokušati spriječiti  s tri nova zakona (12/6/02) - 2002-06-11


U Hrvatskoj ne postoji evidencija o broju bespravno sagradjenih objekata, a procjenjuje se da ih je na desetke tisuca. Divlju gradnju, fenomen koji traje desetljecima vlast ce pokusati dokinuti s tri nova zakona.

Do kraja ove godine ocekuje se donosenje Zakona o prostornom uredjenju, gradnji i sanaciji bespravne gradnje. Zakoni koje izradjuje Ministarstvo zastite okolisa i prostornog uredjenja sredili bi anarhiju i bezakonje u graditeljstvu, povecali stupanj legalnosti u gradnji i olaksali ulaganje investitorima. “Prva je zadaca eliminiranje nepotrebnih administrativnih prepreka,” kazao je za Glas Amerike ministar zastite okolisa i prostornog uredjenja Bozo Kovacevic. Lokacijska dozvola se ukida, smanjuje se broj suglasnosti potrebnih za gradjevinsku dozvolu koja bi se izdavala brze, u roku od dva mjeseca. Zakonski bi ubuduce posebno bila propisana odgovornost projektanta koji bi pismenom izjavom jamcio da je njegov projekt u skladu s prostornim planom.

Božo Kovačević: “Ako inspekcija u bilo kojoj fazi izvedbe tog projekta utvrdi da to nije tocno, projektant ce snositi stetu investitoru. Na taj nacin cemo povecati odgovornost projektanata koji su do sada bili sudionici bespravne gradnje jednako kao i investitori.”

Zakoni o prostornom uredjenju i gradnji vec su u parlamentu, a Ministarstvo upravo zavrsava zakon o sanaciji bespravne gradnje. Koji ce od bespravno sagradjenih objekata biti legaliziran, a koji srusen svojim ce prostornim planovima uredjivati lokalne vlasti.

Božo Kovačević: Oni koji ne mogu legalizirani bit ce u skladu sa zakonom sankcionirani, a oni koji mogu biti na njih ce se placati vrlo visoka stopa poreza, sve dok ih vlasnik ne legalizira. Da bismo mogli primjeniti taj novi zakon nuzno je da jedinice lokalne samouprave postupaju u skladu sa svojim ustavnim I zakonskim obvezama. Opcine i gradovi su ti koji donose prostorne planove. Iz ne uvijek sasvim jasnih razloga, ali iz razloga za koje se moze pretpostavljati da imaju veze s korupcijom, mnoge jedinice lokalne samouprave odbijaju donijeti prostorne planove.

Ne postoji precizna evidencija o broju bespravno sagradjenih kuca u Hrvatskoj, ali vazniji su od konacne cifre problemi koje je divlja gradnja povukla za sobom. Na mnogim su mjestima niknula cijela naselja bez kanalizacije, vode, struje, gradilo se na buducim cestama, parkiralistima, parkovima.

Božo Kovačević: Bespravna gradnja je socijalni fenomen duboko ukorijenjen u nasem drustvu i ona datira duboko u proslost, ne bih je vezao samo uz razdoblje bivse vlasti. Ali u vrijeme HDZ-ove vlasti u potpunosti se zanemario javni interes i sve je bilo podredjeno privatnom. Uz to, nedorecene zakonske odredbe i politicka praksa, inaugirirana iz samih vrhova vlasti, rezultirali su enormnom korupcijom i neredom u prostoru.

Najvise bespravnih objekata ima na podrucju Zagreba, a u posljednjih nekoliko godina najugrozenija je Dalmacija. Prije dvije godine ministar Bozo Kovacevic rat protiv divlje gradnje zapoceo je rusenjem objekata ciji su vlasnici drasticno prekrsili zakon. Optuzen je za revansizam jer su vlasnici nekih od bespravno sagradjenih vila bili iz redova HDZ-a. Preko svojih novina ministra je tada napala i Katolicka crkva. "Nas je problem," kaze ministar Kovacevic, "vrlo niska svijest o potrebi postivanja zakona".

XS
SM
MD
LG