Linkovi

Kitty Hawk, jedno od mjesta koje je oblikovalo američki karakter


Mnogi su to prije njih probali ili barem o tome sanjali – od starih Grka naovamo, ali prvi stabilni i upravljivi izgradila su dva brata-biciklisticka mehanicara iz Daytona, u drzavi Ohio. I ostvarila jednu davnu covjekovu teznju.

Prica koja slijedi, tipicna je americka – sati i sati djetinjstva provedeni po podrumima, dvoristima i supama, dali su Americi, i svijetu, automobil, telefon, zarulju, radio-aparat, urodili raznim Edisonima, Fordovima, Frank Lloyd Wrightovima….

U hladno, rano jutro, 17. prosinca 1903, na pjescanoj, vjetrom brisanoj, obali jednog od otoka u nizu zvanom Outer Banks, u drzavi North Carolina, na mjestu zvanom Kitty Hawk, zateklo se tek nekoliko radoznalih promatraca, lokalnih ribara. Tocno u 10:35, njih nekolicina bili su svjedoci prvog u svijetu leta, letjelicom tezom od zraka, na vlastiti pogon. Let je trajao 12 sekundi, dosegao visinu od oko 3 i bio dug 37 metara. Njime je, lezeci potrbuske kako bi smanjio otpor vjetru, upravljao mladji brat, Orville. Nekoliko dana ranije, 14. prosinca, bacanjem novcica, pravo na prvi pokusaj dobio je stariji, Wilbur, ali taj se pokusaj izjalovio i zavrsio manjim ostecenjem zrakoplova. Trebalo je nekoliko dana za popravak i povijesnog jutra, 17. prosinca, nakon prvog i uspjesnog pokusaja, braca Wright su let ponovila jos tri puta. Najduzi je trajao 59 sekundi i iznosio 260 metara.

Braca Wright ostvarila su ono o cemu su muskarci i zene stoljecima prije njih sanjali samo – letjeli su! S vrha pjescanog humka zvanog Kill Devil Hill kasnije ce to ponoviti jos barem tisucu puta. Nakon uspjeha onog prvog dana, 17. prosinca 1903, pisali su roditeljima, zadovoljno:”Doma smo za Bozic!”

Pjescani sprud uz obalu Sjeverne Karoline bio je idealno mjesto za potrebe Wrightovih – dovoljno snazni vjetrovi, meki pijesak, da se na njega sleti, humci dovoljno visoki da se s njih poleti. Iako, a to je vazno naglasiti, taj prvi let nije bio izveden ni sa kakvog uzvisenja – poceo je na tocci jednako visokoj kao sto je bila i ona na kojoj je zavrsio. Mjesto su braca pronasla kao i sve drugo, ukljucujuci i znanje o letenju – metodickim prikupljanjem informacija. Od washingtonske zaklade Smithsonian, od Octavea Chanutea koji je jos zivio, u Chicagu, ucili na iskustvima Engleza – Hensona, Stringfellowa, Wenhama, Francuza - Penauda i Adera, Nijemca Otta Lilienthala i jos jednog Amerikanca, Samuela Langleyja. Svi su oni dali znacajan doprinos ranom razvoju zrakoplova. Stariji brat, Wilbur, procitao je sve sto je ikada bilo napisano na temu letenja. I onda definirao elemente letece masine: krila za uzgon, izvor snage za pogon i kontrolni sustav. Od svih ranih avijaticara, Wilbur je bio jedini koji je shvatio potrebu za kontrolom nad sve tri osi rotacije zrakoplova.

Punih pet godina svijetu je trebalo da shvati sto se tog prosinackog dana, 1903, odigralo u Kitty Hawku, zahvaljujuci dijelom i skromnosti brace Wright, a i njihovoj razboritosti – izum je prvo trebalo patentirati. U medjuvremenu, u savrsenijoj verziji one prve letjelice, Flyera, braca su satima kruzila nad pasnjacima oko Daytona. A onda – drzavnici, predsjednici, kraljevi…vijest je doprla do usiju svih i svi su sto prije htjeli vidjeti nevjerojatnu letecu masinu dvojice bivsih biciklistickih mehanicara. Braca Wright primila su brojne nagrade, ukljucujuci Kongresno odlicje, 1909. godine, ali nista od te slave nije im udarilo u glavu. Zanimalo ih je jedino da svoj izum usavrse. Avijaciji su bili potpuno predani do kraja svojih zivota. Za starijeg, Wilbura, to, nazalost, nije bilo jos dugo. On je umro 1912. Orville, koji je umro krajem sijecnja, 1948, nadzivio je brata za punih 36 godina, ali njih ce se dvojica uvijek spominjati zajedno – the Wright Brothers.

Kitty Hawk je danas mostom povezan s kopnom i popularno je ljetovaliste. U prosincu 1903, nitko o njemu nista nije znao i braca Wright su tri dana cekala da netko, camcem, preveze i njih i dijelove aviona izgradjene u njihovoj trgovini biciklima, u Daytonu. Otada, dva imena – Wright i Kitty Hawk, ostat ce nerazdvojno vezana. Kitty Hawk ce uvijek znaciti – let! Taj prvi ostvarila su dva brata od kojih niti jedan nije imao vise od srednjeskolskog obrazovanja, novcem koji su sami zaradili, u vlastitoj trgovini biciklima. Za njihov izum bile su potrebne samo cetiri godine, za sav materijal za izradu aviona i prijevoz do Kitty Hawka - tek nesto vise od tisucu dolara. Izvanredan izum, za kratko vrijeme i uz minimalne troskove! Tog su jutra na Kitty Hawku polozeni bili temelji avijaciji kakvu otada i znamo. Od tog jutra u Kitty Hawku, covjek vise nije vezan za i ogranicen na Zemlju!

Flyer, kojim su Wilbur i Orville Wright prvi poletjeli u Kitty Hawku, danas je u Nacionalnom zrakoplovnom i svemirskom muzeju zaklade Smithsonian, u Washingtonu. Osnovna nacela tog zrakoplova primjenjuju se i na danasnjima.

Braca Wright odrasla su u obitelji koja je voljela biti obitelj, koja je u tome uzivala. “Imali smo srecu da smo odrasli uz roditelje koji su nama, djeci, uvijek davali podstreka da slijedimo svoje interese, da ispitamo i istrazimo sve sto je izazivalo nasu radoznalost,” rekao je jednom Orville Wright.

O njihovom izumu, Bill Gates je rekao ovo:“Braca Wright tvorci su najvece kulturne moci od vremena izuma pisma. Avion je bio prvi World Wide Web, povezao i zblizio ljude, jezike, ideje i vrijednosti!”

Ono hladno, rano jutro u Kitty Hawku, 17. prosinca 1903, ostalo je zabiljezeno i na fotografiji – Flyer je upravo uzletio, Orville njime upravlja, Wilbur trci uz desno krilo, u pijesku otisci stopa obojice, ispred Flyera – neograniceno pjescano prostranstvo, neogranicen prostor koji se, u tom jednom trenutku, pred covjekom otvorio…

XS
SM
MD
LG