Linkovi

Remember the Alamo!


Najslavnija bitka mlade nacije odigrala se prije 165 godina, u ozujku, 1836. Opis bitke u nekoliko rijeci - skupina pionira zapadne granice, brojcano beznadno slabija od napadaca, bori se do zadnjeg covjeka i - postaje besmrtna! Bilo je to u juznom dijelu Teksasa...u mjestu San Anton...

U napustenoj spanjolskoj crkvi zateklo se ni dvije stotine Amerikanaca. Dosli su iz Tennesseeja, dosli iz Teksasa. Davy Crockett, Jim Bowie, kapetan Dickinson i 180-ak drugih stalo je uz pukovnika Travisa...S druge strane zidina, 4000 meksickih vojnika i zloglasni general Santa Anna! Uzalud trazite krizeve, niti jedan necete naci...Dobrovoljci, branili su Alamo, branili slobodu!

Poklik "Remember the Alamo!" prvi put se zaorio 1836. i Amerikanci ga otada ne zaboravljaju. U 19. stoljecu, u zivom su ga sjecanju odrzavali pisci i pjesnici; u 20-om, filmovi i televizijski programi. Nema razloga misliti da se sjecanje na Alamo nece odrzati i u ovom stoljecu.

Alamo! Godisnje mu u posjet dolazi vise od tri milijuna Amerikanaca. Obisli su ga svi putujuci uglednici, od Ulyssesa Granta do Oscara Wildea!

U samom sredistu San Antonija, na obicnom ulicnom uglu, pred vama naglo iskrsava kao kakva utvara. Njegova gurava fasada, odmah prepoznatljiva, odmah je bila i urezana u americko kolektivno sjecanje. Njegovoj povijesti, medjutim, trebalo je duze...Alamo je izgradjen 1718, kao ozidana spanjolska misija San Antonio de Valera. Do 1793, vecina Indijanaca, koje je misija trebala obratiti na krscanstvo, pomrla je od bolesti i misija je zatvorila vrata. Tako je poceo njen drugi zivot, kao vojne utvrde s vaznim strateskim polozajem, narocito nakon 1821, kad je Meksiko izvojevao neovisnost od Spanjolske. I prisvojio sve spanjolske teritorije u podrucju, ukljucujuci pokrajinu zvanu Texas. Utvrda je dobila novo ime - Pueblo del Alamo, prema spanjolskoj rijeci za vrstu drveta koja je rasla uz rijeku San Antonio.

Meksicka je vladavina u pocetku bila dobrocudna. Nova je nacija usvojila Ustav slican americkome, Teksas otvorila kolonizaciji i toplo pozdravila prvih 300 obitelji koje je iz Virginije doveo Stephen Austin. Za samo 10 godina, s istoka Amerike stiglo je jos 30.000 obitelji. Na vratima mnogih domova na istoku zemlje, ostajala su ispisana slova GTT, za "gone to Texas", otisao u Texas. Jeftina zemlja, mogucnost novog zivota...sve je to bilo vrlo privlacno muskarcima koji nisu htjeli cijeloga zivota ostati vezani uz jedno mjesto. Teksas je, kako je netko tada rekao, bio "raj za muskarce i pse, pakao za zene i volove". Svojim su suprugama, o bogatstvima Teksasa, pisali u superlativima, jezikom koji ce postati organskim dijelom teksaskog govora. Svojim su novim domovima, i slobodama koje su uz njih dolazile, bili strastveno privrzeni. Prirodno, sebe su smatrali americkim, ne meksickim, drzavljanima, i nisu se bas trudili postivati uvjete pod kojima su bili pozvani da nasele podrucje. Takodjer, zestoko su odbijali katolicizam. Uz to, u Teksas su prenijeli i robovlasnistvo sto je bilo izravno krsenje meskickog Ustava. Cim je, 1833, za predsjednika Meksika izabran ambiciozni general Antonio Lopez de Santa Anna, bilo je jasno da takvo stanje nece dugo potrajati. Preuzevsi vlast kao diktator, Santa Anna je odmah sproveo ostre zakone u suprotnosti sa slobodama americkih doseljenika. Ovi su, zauzvrat, postavili vlastitu privremenu vladu, izbacili meksicku vojsku iz San Antonija i proglasili imunitet od meksickog zakona. Godine 1836, Santa Anna je, sa vise od 4000 vojnika, krenuo na San Antonio. U njegovoj misiji Alamo, Santa Annine vojnike cekalo je 190 muskaraca, dobrovoljaca okupljenih sa svih strana. Od zapovjednika teksaske vojske, Sama Houstona, pomoc nije stizala, pa je zapovjednik utvrde Alamo, 26-godisnji pukovnik William Travis, odlucio da ce se, sa sacicom svojih ljudi, sam suprotstaviti meksickoj vojsci. Punih 13 dana odbijali su njene napade. U jednom trenutku, ocajni Travis pise pismo "cijelom narodu Teksasa i svim Amerikancima: Pod neprestanom smo vatrom, traze da se predamo. Nasa se zastava jos uvijek ponosno vijori s utvrde. Nikad se predati necu, nikada povuci! Pozivam vas, u ime slobode, patriotizma i svega sto je sveto americkom karakteru, da nam pomognete. Ako se mojem pozivu ne odazovete, borit cu se sam dok budem mogao i umrijeti kao vojnik koji nikad ne zaboravlja vlastitu cast!" Travis je pismo potpisao rijecima "POBJEDA ILI SMRT!" Vidjevsi da pomoc ne stize, Travis je, 12. dana navecer, okupio svoje ljude, izvukao sablju, povukao crtu u pijesku i rekao:"Sloboda je na strani onih koji su ovu crtu voljni prijeci, stati na moju stranu i za slobodu umrijeti."

Stvarnost i mit Alama, davno su se vec ispremijesali. Povjesnicari jos uvijek raspravljaju o tome je li crta doista bila povucena ili nije. No, to nije ni vazno. Vazan je bio taj trenutak. Travisova crta, vidljiva u pijesku ili samo izgovorena, postala je metafora za spremnost Amerikanaca da za slobodu daju zivot. Od svih Travisovih vojnika, samo jedan nije prekoracio tu crtu. Svi su branitelji Alama poginuli 6. ozujka, 1836, tog zadnjeg, 13-og dana Santa Anninih napada. Zivote dali za ideju! Pukovnik Travis pao je medju prvima, vjerujuci da je Alamo "kljuc Texasu". Pojedinacni mucenik?, to je stara prica. Ali skupni mucenici, rjedji je fenomen i stoga zrtve Alama zauzimaju posebno mjesto u americkoj mitologiji. Santa Anna je naredio da se sva njihova tijela spale. Jedan od njegovih pomocnika, cestitao mu je: Velika pobjeda, vasa ekselencijo!" Santa Anna je odgovorio:"Ah, sitnica."

Sitnica, to svakako nije bila. Branitelji Alama "kupili" su dragocjeno vrijeme za generala Houstona koji je tu priliku iskoristio da okupi vojsku. Rijeci "Remember the Alamo" gotovo su odmah postale bojni poklic i bile na usnama svih kad je, sedam tjedana kasnije, teksaska vojska, pod Houstonovim zapovjednistvom, zarobila Santa Annu, u bici na rijeci San Jacinto. Meksiko je zauvijek "izbacen" iz njihovih zivota, a rodjena neovisna Republika Texas, "Lone Star Republic" - slobodna zemlja, s vlastitom mornaricom. I Samom Houstonom kao prvim predsjednikom. Zbog "vruceg" robovlasnickog pitanja, Texas se Sjedinjenim Drzavama prikljucio tek 1845.

Alamo se, danas, sastoji samo od kapelice, malog muzeja i trgovine suvenirima i na ulici cete se naci i prije nego sto uspijete izgovoriti "Antonio Lopez de Santa Anna"! Ali zapamtite "13 dana slave","Zapamtite Alamo!" - kolijevku teksaske slobode, simbol silne i snazne americke ideje!

XS
SM
MD
LG