Linkovi

Steinway & Sons


U ovo nase vrijeme masovne proizvodnje, njihov glasovir jos uvijek je potvrda individualnom umijecu i strucnosti. Svake godine, rucno ga se proizvede tek ograniceni broj. Mnogi ga smatraju najboljim u svijetu. Nije ni cudno! Kompanija koja ga proizvodi, vec gotovo 150 godina predano i radi na izradi najboljih na svijetu. I za njegovu izradu uposljava neke od najboljih majstora na svijetu.

"Velicanstveno remek-djelo koje mojim starackim i vec istrosenim prstima pruza neizmjeran uzitak", rekao je za njega Franc Liszt........."Kakve li ljepote", divio mu se Wagner....."Snazan kao grom, milozvucan kao slavuj u proljetnoj noci", bile su Rossinijeve rijeci....Slicni su se hvalospjevi mogli cuti i od kasnijih generacija. Za izradu dobrog i kvalitetnog, potrebno je vise od alata. A u kuci jednog od naslavnijih proizvodjaca, potrebno je i vise od 12.000 zasebnih dijelova i preko 140 godina iskustva.

Zbog svoje mehanicke i estetske nadmoci, Steinway je velikom broju koncertnih pijanista prirodan i jedini izbor. Postoje, naravno, i drugi glasoviri, ali Steinway, sa svojim jasnim visokim notama, svojim cistim zvukom, definicija je suvremenog zvuka glasovira.

Kompaniju Steinway & Sons osnovao je, 1853, u jednom njujorskom potkrovlju, njemacki imigrant Henry Engelhard Steinway. Henry, stolarski majstor, svoj je prvi glasovir izradio jos u rodnom Seesenu, u Njemackoj, pod imenom Heinrich Engelhard Steinweg. Do osnivanja kompanije Steinway & Sons, Henry je vec bio izradio 482 glasovira! Prvi, koji je pod brojem 483, proizvela njegova njujorska kompanija, bio je i prodan jednoj njujorskoj obitelji za $5000 dolara. Taj se danas nalazi u njujorskom muzeju Metropoliten.

Tijekom iducih 40 godina, Henry je, sa sinovima Henryjem mladjim, Albertom, Theodoreom, Williamom i Charlesom, razvio suvremeni glasovir. Gotovo svih 114 izuma njegove kompanije bilo je patentirano u tom razdoblju. Mnogi od tih izuma, s kraja 19. stoljeca, zasnivali su se na znanstvenim istrazivanjima, ukljucujuci akusticke teorije znanog fizicara Hermanna von Helmholtza.

Revolucionarni dizajni i superiorna izrada Steinwayu su gotovo odmah donijeli nacionalno priznanje. Samo tri godine po otvaranju kompanije, Steinway je poceo dobijati zlatne medalje, kako na americkim tako i na evropskim izlozbama. Medjunarodno je priznanje stiglo izlozbom u Parizu, 1867, kad je Steinwayu dodjeljena Zlatna medalja za savrsenstvo u izradi i proizvodnji. Bilo je to prvi puta da je Zlatna medalja dodjeljena jednoj americkoj kompaniji. G. 1866, kompanija je otvorila svoju prvu koncertnu dvoranu, sa 2.000 sjedista. Ona je, do izgradnje Carnegie Halla, 1891, bila i maticna dvorana njujorske Filharmonije. S izgradnjom Carnegie Halla, kompanija Steinway & Sons preselila je na svoju danasnju lokaciju u cetvrti Queens. U sklopu kompleksa nalaze se njeni proizvodni pogoni, posta, parkovi i stambeno naselje za njene uposlenike.

Po Henryjevoj smrti, kormilo kompanije preuzeli su sinovi Theodore i William. Theodore, vrsni pijanist, posvetio se tehnickim aspektima izrade glasovira, a William prvo osnovao tvornicu u Hamburgu, a potom i onu u Berlinu. Danas, Steinway & Sons godisnje proizvodi oko 5.000 glasovira. Preko 900 istaknutih umjetnika i ansambala diljem svijeta nosi naslov "Steinway Artist". Niti jedan za to nije placen. Svaki od njih privatno ima Steinway, svaki ga i profesionalno bira. Umjetnicima Sjeverne Amerike za njihove je koncertne nastupe na raspolaganju jedinstvena "banka glasovira" ciji inventar broji vise od 300 klavira. Njihova se vrijednost procjenjuje na preko 15 milijuna dolara. Odrzava ih ekskluzivna mreza Steinwayovih zastupnika.

Pojavili su se, u medjuvremenu, i drugi proizvodjaci glasovira. I premda prestiz i renome Steinwaya ne mogu unistiti, njihovi su proizvodi - jeftiniji! Yamaha, primjerice, moze u jednom danu proizvesti vise glasovira nego sto ih Steinway proizvede u cetiri mjeseca. Ali ako trazite detalj, kazu u Steinwayu, ako trazite nijanse, necete ih naci kod Yamahe. Od Gershwina do Horowitza, od Benjamina Brittena do Dukea Ellingtona, od Glenna Goulda do Williama Kapella, od Prokofjeva do Berlioza, Mahlera, Rachmaninoffa, Wagnera, Stravinskog i Toscaninija, od Paderewskog do Rubinsteina...preko 900 njih, potrebne je detalje i nijanse naslo u Steinwayu....

XS
SM
MD
LG