Linkovi

Robert Greenstein, borac za poboljšanje života milijuna najsiromašnijih Amerikanaca


U seriji Americki profili, danas predstavljamo Roberta Greensteina, covjeka koji trideset godina radi na smanjivanju siromastva i nejednakosti u korist radnickih obitelji s niskim primanjima.

Kao upravitelj Odbora za prehranu americkog Ministarstva za poljoprivredu Robert Greenstein je nadzirao provodjenje reformi za poboljsanje zivota milijuna najsiromasnijih obitelji u Americi. Kad je, g. 1981., napustio posao u vladi, Greenstein je osnovao Centar za planiranje i proracunske prioritete, s ciljem da smanjenje siromastva postane jedan od visih priroriteta na svim razinama vlade.

"Centar je zamisljen u zelji i nadi za istinsko i pravo promicanje jedne konstruktivne debate kao i za postizanje boljih rezultata u politici i planiranju vladinog budzeta, odnosno u odredjivanju prioriteta," kaze Greenstein.

On je uvijek bio na strani siromasnog covjeka i njegovo zauzimanje za siromasne nagradjeno je mnogim pocastima i grantovima. Prosle godine primio je nagradu Heinz, koja se dodjeljuje za javnu politiku. Greensteinu je dodjeljena za njegov rad na poboljsanju ekonomske situacije mnogih od najsiromasnijih gradjana Amerike.

Greensteinov interes za javne poslove i osjecaj obaveze i odgovornosti da pomaze onima u oskudici i neimastini korijene ima jos u njegovom djetinjstvu:

"Moj otac je imao duboko usadjeni interes za javne poslove. Nakon vecere, cesto bi znao postaviti radio na stol i slusali bismo, jednu za drugom, dvije petnaestminutne politicko-informativne emisije – jednu je vodio liberalni komentator, drugu konzervativni. I onda bi razgovarali o onome sto smo culi - iste vijesti, isti dogadjaji, ali prezentirani na dva razlicita nacina. Od najranijih dana razvio sam i sâm veliki interes za javnu politiku i kako ona utjece na one koji u zivotu imaju manje izglede i manje srece."

U Greensteinovom Centru spremni su i voljni slusati obje strane i stoga su uspostavljene vrlo dobri radni odnosi s obje politicke stranke. To Centru pomaze u uspostavi konsenzusa za donosenje zakona u korist Amerikanaca s niskim i srednjim primanjima.

Tijekom vise od dva desetljeca, Center on Budget and Policy Priorities stekao je reputaciju kao jedna od najdjelotvornijih washingtonskih lobistickih skupina za drustvena pitanja. Greenstein s ponosom istice jedan od njihovih uspjeha:

"Tijekom godina, suradjivali smo s obje stranke na poboljsanju i jacanju savezne mjere zvane Earned Tax Credit kojoj je cilj smanjiti porez za one koji ostvaruju niske prihode i, ustvari, putem poreznog sustava, nadopuniti place obiteljima s djecom cija primanja su vrlo niska. Nekoc prilicno opskurna mjera vladine politike, Earned Tax Income je prerastao u program kojim se, vise od svega, postize smanjenje broja djece koja zive ispod razine siromastva."

Godine 1997., Greensteinova vizija se prosirila izvan granica Sjedinjenih Drzava. U sklopu Centra osnovano je Medjunarodno proracunsko partnerstvo. Putem tog programa, Centar suradjuje s nevladinim organizacijama u 80 zemalja i promice proracunsku transparentnost te ohrabruje na javnu debatu oko toga kako javni novac trositi i kako ga i gdje dodjeljivati.

"U mnogima od tih zemalja, sadrzaj budzeta je, povijesno, prerogativa izvrsne grane vlasti. Cesto, zakonodavna strana nema bas puno informacija, a mediji nisu dovoljno obavjesteni o sadrzaju budzeta. Kad on nije transparentan, daleko je veci potencijal za korupciju, davanje novaca tamo gdje ne treba, i tako zaboravljene bivaju zajednice s niskim primanjima u tim zemljama," kaze Greenstein.

Za rjesavanje gospodarskih i politickih problema kako u Sjedinjenim Drzavama tako i u svijetu, vjeruju u Centru, potrebno je angaziranje mladjih narastaja. Stoga je Centar i sponzor aktivnih programa. Ukoliko se mladi angaziraju na proracunskim prioritetima, kaze Robert Greenstein, onda od svijeta kojeg ce oni naslijediti mogu napraviti puno bolje mjesto.

XS
SM
MD
LG