Linkovi

Washington izražava snažnu podršku Hrvatskoj, Albaniji i Makedoniji u njihovim nastojanjima da postanu članice NATO saveza


'NATO savez i ucinci prosirenja' – naslov je svjedočenja koje je odrzano u senatskom Odboru za vanjsku politiku s kojeg stize poruka: NATO bi trebao primiti u clanstvo Albaniju, Hrvatsku i Makedoniju.

Do summita NATO saveza u Bukurestu, na kojem ce 26 clanica Sjeverno-atalnske organizacije odluciti hoce li u članstvo primiti tri zemlje koje cine Jadransku povelju, ostala su jos samo tri tjedna.

“Strateski gledano primanje Hrvatske, Albanije i Makedonije u savez priblizit ce te tri zemlje europskoj buducnosti što one zasluzuju te ce ojacati regionalnu sigurnost” – kazao je predsjedatelj Odbora za vanjsku politiku Joseph Biden: “No, to ne znaci da te tri zemlje trebaju uci u savez kao blok. O svakoj zemlji treba biti prosudjivano prema tome kako su ispunile zadane kriterije. Pozivam Makedoniju i Grcku da sto prije pronadju kompromis za ime Makedonije sto je prepreka za prijem te zemlje u NATO. Ukoliko to ne uspiju uciniti do pocetka summita u Bukurestu to ne bi smjelo utjecati na izglede Hrvatske i Albanije.”

Senator Richard Lugar kaze kako nedavno proglasenje neovisnosti Kosova, zatim izjave ruskog predsjednika Vladimira Putina da je otpocela nova utrka u naoruzavanju te ruske prijetnje upucene Poljskoj, Ceskoj Republici i Ukrajni, zahtijevaju stratesko celnistvo Sjedinjenih Drzava kao i blisku suradnju sa saveznicima u NATO-u: “Vjerujem da na summitu moraju biti pozvani u clanstvo Albanija, Hrvatska i Makedonija sto bi bio najbolji odgovor bilo kome tko bi pokusao destabilizirati Balkan.”

Senator Lugar je i sponzor rezolucije kojom Senat treba pruziti punu potporu ulasku zemalja iz Jadranske povelje u NATo koja se ovih dana treba naci i na raspravi odnosno glasovanju. Podtajnik u State Departmentu Daniel Fried se upravo vratio s jugoistoka Europe i na svjedočenju je izrekao jasan i glasan stav americke adminsitracije: “Administracija snazno podrzava nastojanja Albanije, Hrvatske i Makedonije da se pridruze NATO savezu. Hrvatska je popravila situaciju na politickom i gospodarskom planu pokazujuci zrelost u provodjenju reformi, a isto je tako i vazan partner na bojisnici. Znacajan napredak u provodjenju vojnih reformi doveo je stvaranje modernijih oruzanih snaga Republike Hrvatske.”

“Iz iskustva znamo da zemlje koje se pridruze NATO savezu nastavljaju s provodjenjem reformi” – kazao je Daniel Fried koji je u ime Washingtona pozvao Makedoniju i Grcku da rijese prijepor oko imena nudeci vecu americku pomoc.

Zapovjednik NATO saveza za Europu, general John Craddock kaze da vrata NATO saveza moraju biti otvorena, ali da kandidati moraju doprinjeti ucinkovitosti saveza: “One moraju doprinositi sigurnosti, a ne biti njezini korisnici!”

U Senatu se raspravljalo i o eventualnom pozivu da se Ukrajina i Gruzija ukljuce u NATO-ov akcioni plan uz opaske da je to vrlo pozeljno, ali i provokativno kada je u pitanju Rusija, koja – kako je receno uopce ne mari hoce li Albanije, Hrvatska i Makedonija postai clanice NATO saveza, ali koja, isto tako, na svaki nacin zeli sprijeciti da se Ukrajina i Gruzija nadju u akcionom programu Sjeverno-atlanske organizacije.

XS
SM
MD
LG