Bostonski "Christian Science Monitor" se detaljnije osvrće na prosvjede protiv karikatura proroka Muhameda u Pakistanu, gdje burni prosvjedi pokazuju tek manje znakove slabljenja. Tijekom proteklog tjedna, islam i vjerski fanatizam doživljavani su kao glavni uzrok širenja nasilja. No, za neke analitičare – kaže bostonski list – eratična priroda prosvjeda ukazuje na drugačije korijene.
Burni izljevi gnjeva i uništavanje stotina automobila na ulicama, kao i biznisa – koji nisu svi bili zapadnjački – bacaju svijetlo na vrlo jako nezadovoljstvo u Pakistanu oko ekonomskih i društvenih nejednakosti, koje su se u zadnjih pet godina još više produbile. Premda su napadi na zapadnjačke restorane, banke i druge biznise protumačeni kao napadi na Zapad, ove su mete napada jednako tako jaki simboli privilegija i statusa koji je nedohvatan za većinu stanovnika Pakistana, piše "Christian Science Monitor".
Na zapadu, odlazak u restoran lanca Kentucky Fried Chicken smatra se skromnim obrokom, ako nema ničeg boljeg. U Pakistanu – kako bostonskom listu kaže jedan profesor sa sveučilišta u Lahoreu –, u takvom restoranu objeduju samo privilegirani. I on, kao i drugi pakistanski sociolozi kažu da nasilje nije bilo izazvano vjerskim zanosom: poticale su ga skupine tinejđera koje uopće nije pogodila blasfemija karikatura - kažu oni.
"New York Times" se okreće New Orleansu uoči tradicionalnih karnevalskih svečanosti u tom gradu, tijekom 11 dana prije 28. ovog mjeseca, kada će kulminirati u Mardi Gras. Velike platforme već su spremne, određen je put kojim će se kretati, ali to je otprilike jedino što će biti nalik ranijim slavljima, piše njujorški list. U grad se vratilo manje od pola od ranijih 465 tisuća stanovnika. A, među povratnicima mnogo je manje crnačkog, tradicionalno većinskog stanovništva tog grada. Po prvi put nakon mnogo desetljeća, u New Orleansu živi više bijelaca nego crnaca.
Malih poduzetnika je isto mnogo manje: jedva polovica biznisa ponovno radi. Gradska vlada financijski ovisi o pozajmicama sućutnih banaka. Pravosudni sustav – koji su američki građani navikli uzeti kao zdravo za gotovo – u New Orleansu je na rubu kolapsa: sudske zgrade, zatvor, kao i sjedište policije još od poplave su neupotrebljive; mnogi policajci žive na čamcima jer su ostali bez doma; suđenja se ne uspijevaju održati jer se ne može izabrati porota. No, u ovom gradu koji izgleda kao da se budi iz kome, Mardi Gras dolazi kao svjetla točka, kao obećanje povratka života, navodi njujorški list riječi stanovnika New Orleansa.