Linkovi

SiCG vjeruje da bi suđenje "vukovarskoj trojci" u Beogradu koristilo utvrđivanju istine i ostvarenju pravde


Duznosnici Srbije i Crne Gore vjeruju da bi ustupanje sudjenja tzv. "vukovarskoj trojci" sudu u Beogradu koristilo utvrđivanju istine i ostvarenju pravde. Sasvim suprotno misljenje ima duznosnik americke ambasade Roderick Moore, koji smatra da u Beogradu ne postoji politicka klima za nepristrana sudjenja za ratne zlocine.

Na raspravi pred Tribunalom u den Haagu, Rasim Ljajic, predsjednik Savjeta za saradnju s tribunalom ustvrdio je da bi ustupanje ovog predmeta drugom sudu, drugoj drzavi (ocito misleci na Hrvatsku, prim. red.), imalo znacajne negativne posljedice. "Prije svega time bi znacajno rastao otpor u javnosti prema saradnji SiCG sa Haskim tribunalom.”

Ljajic drzi da je jedna od najvaznijih duznosti sudskog procesa “ostvarenje pravde. Ona, medjutim, moze biti ostvarena samo ako je prihvacena kao takva u javnosti” - izjavio je Rasim Ljajic.

Cinjenica da se u Beogradu vec sudi grupi od 17 osoba, pripadnika teritorijalne obrane Vukovara i srbijanskih paravojnih postrojbi, za izravno sudjelovanje u zlocinu na Ovcari koncem studenoga 1991. godine, doprinjelo bi znacajnom skracenju postupka u utvrdjivanju istine, kaze Ljajic.

Takozvana Vukovarska trojka, casnici bivse JNA, Veselin Sljivancanin, Mile Mrksic i Miroslav Radic, optuzeni su po zapovjednoj odgovornosti za zlocin na Ovcari.

Ljajic smatra da ustupanjem haskih predmeta SiCG, ovdasnji sudovi bi bili ohrabreni da i sami otvaraju procese za ratne zlocine.

Pravni strucnjak Vladimir Djeric ustvrdio je da drzava koja je haskom Tribunalu predala optuzene, u ovom slucaju Srbija, mora imati prednost prilikom odluke gdje ce im se suditi.

Njihova predaja sudu u Hrvatskoj predstavljalo bi izrucenje drugoj drzavi, sto bi bilo suprotno zakonima i ustavu SiCG, smatra Djeric.

Istodobno, u Beogradu na Okruglom stolu pod nazivom “Srbija pred izazovima sudjenja za ratne zlocine” u organizaciji Pravnog fakulteta, Misije Organizacije za Sigurnost i Suradnju u Europi i Ambasade SAD, americki duznosnik Roderick Moore je ustvrdio da njegova vlada ne vjeruje da u Srbiji postoji politicka klima za nepristrana sudjenja za ratne zlocine.

Drustvo u Srbiji se nije suocilo sa obujmom pocinjenih zlocina a optuzene i dalje tretira kao heroje i patriote. “Napadno je da se prilikom predaje optuzenih naglasava da je to patriotski cin, a nitko ne pominje tezinu djela iz optuznice,” ustvrdio je Moore.

XS
SM
MD
LG