"U 72 sata izmedu napada i izbora oko deset posto biraca promijenilo je mišljenje i odlucilo glasati za oporbu. Bio je to oblik pobune zbog predodžbe u javnosti da je Aznar pokušao iskoristiti napade u politicke svrhe."
Španjolski glasaci premocnom su vecinom izbrali Socijalisticku stranku, ciji je celnik Jose Luis Rodriguez Zapatero postao sljedeci premijer. Zapatero je ubrzo najavio da ce Španjolska povuci svojih 1.300 vojnika iz misije u Iraku, kojoj su se mnogi Španjolci protivili. Profesorica vanjske politike Esther Brimmer sa sveucilišta Johns Hopkins u Washingtonu kaže da su se za Španjolskom povele i neke druge zemlje sa snagama u Iraku.
"Kada je postalo jasno da ce se Španjolska povuci iz Iraka, i za druge zemlje je postalo prihvatljivije da se povuku. To je zatim stvorilo još veci pritisak na one zemlje koje još uvijek imaju snage u Iraku." Diljem Europske unije, bombaški napadi u Madridu doveli su opasnost od teroristickih napada u središte pažnje. Charles Kupchan iz Vijeca za medunarodne odnose u Washingtonu kaže da su nakon napada Europska unija i Sjedinjene Države pronašli zajednicku tocku. "Europljani su poceli brinuti više o terorizmu. Shvatili su da nisu imuni na napade kakvima su bile izložene Sjedinjene Države. To je na neki nacin dovelo Europljane bliže Sjedinjenim Državama."Kupchan dodaje da su napadi u Madridu takoder zbližili zemlje clanice Europske unije.
"Europljani su pojacali napore na boljoj suradnji policijskih organa diljem Europske unije."
Istražitelji su ubrzo objavili da je za napade u Madridu odgovorna skupina marokanskih islamista. Za Europljane, koje je vec pomalo zabrinjavao sve veci broj muslimana u njihovim zemljama, ovo nije bila dobra vijest. Zabrinutost je dodatno pojacalo ubojstvo kontroverznog nizozemskog redatelja Thea Van Gogha, koji je prije smrti snimio film kritican prema islamu. Nizozemske su vlasti u vezi s tim ubojstvom uhitile jednog nizozemskog Marokanca. U Europi vec živi 20 milijuna muslimana, a vjeruje se da ce ih u buducnosti biti sve više. Esther Brimmer sa Sveucilišta Johns Hopkins kaže da je ocito da napetosti u Europi rastu. "Vidimo jacanje neprijateljskih osjecaja prema muslimanima, kao i muslimansko ekstremisticko nasilje u ime islama. To je uzrokovalo duboke društvene tenzije i mislim da ce još dugo biti uzrok brige." Nakon bombaških napada u Madridu, Francuska je uvela zabranu muslimanskih ženskih pokrivala za glavu u školama. Charles Kupchan iz Vijeca za medunarodne odnose kaže da je puna asimilacija europskih muslimana – upitna. "Europljani ne gledaju na multietnicnost na isti nacin kao i Amerikanci. Oni nisu spremni živjeti u multetnickim društvima. Na to još nisu navikli."Napadi u Madridu naveli su neke da posumnjaju u opravdanost ulaska Turske u Europsku uniju. Europljane brine mogucnost da ce tursko clanstvo u Uniji otvoriti vrata poplavi muslimanskih useljenika. Sada postoje i strahovanja da su islam i Europa jednostavno nespojivi. To su sve posljedice terorizma.