Šefovi država i najveći vojni zvaničnici iz 26 zemalja u ponedjeljak i utorak sastat će se na samitu NATO saveza u Istanbulu u Turskoj. Međutim, samo nekoliko dana prije samita, u Istanbulu su odjeknule dvije eksplozije. Kako izvještava Brian Purchia, konferencija će biti održana, kako je i planirano, dok se očekuje da će se fokusirati na pitanja Iraka i Afganistana.
Generalni sekretar NATO saveza Jaap de Hoop Scheffer je kazao da dvije bombe koje su eksplodirale u Turskoj neće spriječiti održavanje konferencije NATO saveza,onako kako je to i planirano.
Scheffer: Održavanje konferencije je još jedan dokaz da su teroristi svugdje i da se ova alijansa nalazi u Afganistanu i na toliko drugih mjesta, jer teroristi djeluju nasumično.
Samit će se fokusirati na ulogu NATO saveza u Iraku i proširenje savezničkih snaga u Afganistanu. Gospodin Scheffer kaže da nedavna rezolucija Vijeća sigurnosti UN-a, koja podržava novu bagdadsku vladu, može utrti put za moguću proširenu ulogu NATO-a u Iraku.
Scheffer: Od posljednjeg dana juna stvari se trebaju drugačije postaviti; a to znači da će privremena iračka vlada odlučivati, postavljati pitanja i ramatrati.
Centar za strateške i međunarodne studije ovdje u Washingtonu nedavno je bio domaćin konferenciji uoči ovog samita. Robin Niblett iz ove organizacije kaže da je malo vjerovatno da će NATO savez biti posvećen značajnijoj ulozi u Iraku sada, jer su Sjedinjene Države prošle godine, usprkos protivljenju članica NATO saveza Francuske, Njemačke i Grčke ušle u rat.
Robin Niblett: Cjelokupan ton tranatlanskih odnosa je još uvijek zatrovan onim što se prije godinu dana desilo u Iraku , kao i zbog daljnih poteškoća u post-konfliktnoj fazi.
Privremeni irački premijer Iyad Allawi je generalnom sekretaru NATO saveza poslao pismo tražeći da NATO obučava iračke snage sigurnosti. Bivši američki ambasador u NATO savezu Robert Hunter očekuje pozitivan odgovor NATO saveza.
Ambasador Hunter: Međutim, saveznici kažu: prvo trebamo riješiti stvari u Afganistanu, nemojte nas razvlačiti. Ukoliko pokušamo da riješimo dvije stvari i u tome ne uspijemo, onda je to katastrofa.
NATO je preuzeo zapovjedništvo nad ISAF-om, međunaordnim snagama u Afganistanu prošle godine, prvoj misiji van Evrope. Do sada su trupe NATO-a raspoređene samo oko Kabula. U ponedjeljak je izaslanik UN-a za Afganistan Jean Arnault kazao da se sigurnosna situacija u zemlji pogoršava.
Jean Arnault: Ovi događaji u posljednje tri sedmice pokazuju da se sigurnost ne poboljšava. Ona je postala još gora.
Glasnogovrnik vojske Sjedinjenih Država u Afganistanu se oštro suprotstavlja ovom stavu. Međutim, afganistanski predsjednik Hamid Karzai traži dodatne međunarodne trupe.
Predsjednik Karzai: Očekujemo da dođe do raspoređivanja NATO snaga u Afganistanu i da se ispuni obećanje koje nam je dato. Nadamo se da će NATO doći u Afganistan, posebno prije septembarskih izbora.
Trenutno se u Afganistanu nalazi oko šest i po hiljada vojnika, i NATO nije obećao slanje dodatnog broja vojnika. Zapovjednici NATO saveza u Afganistanu kažu da su im potrebne dodatne snage kako bi bili u mogućnosti uspostaviti pet timova za rekonstrukciju sjevernog dijela zemlje prije izbora. Alijansa trenutno ima samo jedan tim, dok gospodin Hunter kaže da očekuje da se na samitu postigne dogovor o povećanju broja ovih timova.
Ambasador Hunter: Biće objavljeno da će se ovi timovi u Afganistanu organizirati u etapama, počevši na sjeveru, i da će se kretati u smjeru kazaljke na satu.
Ambasador Hunter kaže da NATO savez do sada nije doživio neuspjeh niti u jednoj misiji, tako da će se samit u Istambulu fokusirati na to da se osigura da Afganistan krene pravim putem. On dodaje da će tek nakon toga Savez biti voljan da svoju pažnju preusmjeri na Irak.