Linkovi

Umro predsjednik Ronald Reagan - 2004-06-06


U subotu poslijepodne , u svom domu u Kaliforniji, u 93. godini života je umro bivši američki predsjednik Ronald Reagan, po mnogima jedan od najvećih američkih lidera novijeg doba. Gospodin Reagan je umro, po riječima njegove supruge Nancy Reagan, od komplikacija izazvanih Alzhajmerovom boilešću, od koje je patio od 1990. godine. Na današnjoj veličanstvenoj ceremoniji obilježavanja dana D - savezničkog iskrcavanja u Normandiji - predsjednik Bush je odao počast i hvalu Ronaldu Reaganu, zbog njegovih zasluga u okončanju Hladnoga rata, i jačanja američke ekonomske i vojne moći. Smrt predsjednika Reagana, kazao je američki predsjednik, ”tužni je čas u životu Amerike“. Ronald Reagan je , po vlastitim riječima, svoju najvažniju misiju vidio u rušenju svjetskoga komunizma, predovjdenoga tadašnjim Sovjetskim Savezom, kojeg je zvao ” imperijom zla“.

Bivši američki predsjednici takodjer izražavaju svoje žaljenje zbog smrti ” velikoga komunikatora“; bivši predsjednik Bush je kazao kako je gospodin Reagan bio čovjek sposoban da ima jaka, nepokolebljiva politička stajališta, ali da ih održava na takav način da ne izaziva gorčinu i nepomirljivost kod svojih političkih protivnika. Biši predsjednik Clinton je rekao da se Ronalda Reagana sjeća kao velikoga optimistu, i čovjeka koji je njegovao Ameriku kao naciju koja se bori za slobodu ljudi svugdje na svijetu.

Inace, zvanicni planovi za pogreb bivseg americkog predsjednika Ronalda Reagana ce biti, kako se ocekuje, finalizirani vec danas; predvidjeno je da kovceg s tijelom gospodina Reagan bude dovezeno u Washington i izlozeno na Capitol Hillu, u zgradi americkoga Kongresa, a nakon toga ce biti odrzana vjerska sluzba u washingtonskoj Nacionalnoj Katedrali. Potom ce kovceg s tijelom gospodina Reagana biti prebaceno natrag u Kaliforniju, i konacno sahranjeno u petak.

Evo i sirega osvrta na biografiju Ronalda Reagana, koji je pripremio novinar Glasa Amerike David Borgida:

Teška bolest koja svojim žrtvama oduzima moć komunikacije, je bila uzrokom smrti bivšečg američkog predsjednika kojeg su zvali upravo sjajnim komunikatorom. U Ovalni ured Bijele Kuće je ušao kao konzervativni, republikanski kandidat 1981. godine. Bivši guverner Kalifornije, je po vlastitim riječima, svoju ulogu vidio u uništenju Sovjetskoga Saveza ... ili ,kako ga je sam zvao, ” imperije zla“.

Reagan: “Generalni sekretaru Gorbačov, ako istinski želite mir, ako tražite prosperitet za Sovjetski savez i zemlje istočnoga bloka, ako želite liberalizaciju, onda pridjite ovoj kapiji. Gospodine Gorbačov, otvorite ovu kapiju. Gospodine Gorbačov, srušite ovaj zid!“

O velikom komunikatoru politički analitičar Stephen Wayne sa Univerziteta Georgetown, kaže:

”Njegova je politika rezultirala ubrzanjem kraja Hladnoga rata. Mora bi se priznati zasluga za to, iako nisu svi voljeli način na koji je jačao vojnu silu, i trošio puno novca na obranu. “

Na domaćem frontu, Ronald Reagan je Amerikancima donio novu ekonomsku viziju ... i mnogo manje oslanjanje na saveznu vladu. Govori Lee Edwards iz washingtonske konzervativne fondacije Heritage:

”Predsjednici se obično prvo okrenu upravo ka saveznoj vladi kako bi krenuli u rješavanje ekonomskih, čak i socijalnih problema. No, Reagan je to okrenuo upravo u suprotnom smjeru, rekavši da se neće prvo gledati u vladu, nego možda tek nakon prvih koraka, nakon drugih... ili će možda vladin upliv biti na zadnjem mjestu. U svom inauguralnom govoru Reagan je rekao: vlada nije rješenje, vlada je problem! To je upravo ono što je stvari promijenilo iz temelja na bolje, i od tada svaki je predsjednik gledao da se drži Reaganovog modela. “

A kada je vodio svoju predsjedničku kampanju, tadašnji i lider Republikanske stranke je nastojao da se približi američkim glasačima svojim tako tipičnom i duhovitom retorikom, svojim nepokolebljivim optimizmom...

Reagan: ”Je li vam sada bolje nego vam je bilo prije 4 godine? Je li lakše otići u prodavnicu i kupiti što ti treba, nego je to bilo prije 4 godine? Je li u zemlji više ili manje nezaposlenih, u odnosu na period prije 4 godine? Je li Amerika poštovana diljem svijeta kao i uvijek? “

Biograf bivšeg predsjednika, Lou Cannon kaže:

”Bio je sjajan političar. Imao je osjećaj o tome kako naord diše, bio je us tanju govoriti s običnim čovjekom o vrlinama jednog konzervativnoga čovjeka, ali na način na koji to drugi konzervativci nisu znali učiniti.“

Neki kažu da mu je njegovo iskustvo prikupljeno u dobu dok je bio prvo sportski komentator, a potom holivudski glumac, odlično poslužilo u bavljenju politikom... da mu je pomogli govoriti jasno i razumljivo, gledati u kamere s iskrenosti u očima... Bilo je to i više od njegovog privlačnog, simpatičnog karaktera; zbog njegove sposobnosti da izbjegava svaki, i najmanji skandal kao predsjendik, njegovo su predsjednikovanje neki zvali Teflon- politikom! Mnogi ga medjutim nisu voljeli; u početku njegovog prvog mandata, dva mjeseca nakon inauguracije 1981, ispred washingtonskog hotela Hilton , ispaljeni su meci koji su gospodina Reagan i njegov bodyguard-a ozbiljno ranili.

Ipak, Ronald reagan se oporavio, i to tako dobro da se kandidirao i po drugi puta, bio izabran, i uz vještu i uspješnu politiku koju je vodio iz Bijele kuće, uspijevao se baviti sportom, prvoditi vrijeme u prirodi sa svojom suprugom Nancy, često i na svom kalifornijskom ranču. I inače - njihov brak je bio prava ljubavna priča...upoznali su se kao glumci, a potom zajedno ušli u politiku, u guvernerski ured savezne države Kalifornija, potom jednom, pa i drugi puta u Bijelu kuću... Zajedno u ljubavi , u dobru i zlu. Sve do posljednjega dana.

XS
SM
MD
LG