Brazil i Njamečak u polufinalu 21/6/02 - 2002-06-21

U četvrtfinalu Svijetskog prvenstva u nogometu danas su Sjedinjene Države izgubile od Njemačke 1-0. Michael Ballock je u 39 minuti postigao pobjednički i jedini gol na utakmici dovodeći Njemce u polufinale. Amerikanci, kojima je ovo najveći uspjeh od 1930, takodjer su imali veliki broj šansi, ali je golman Njemačke reprezentacije zaustavio nekoliko izuzetno opasnih udaraca američkih napadača. Amerikanci su se sa sudijama prepirali i oko jednog spornog udarca kojeg je odbranio njemački odbrambeni igrač, koji je po tvrdnjama američkih nogometaša bio iza linije gola. Sudije su te tvrdnje odbacile. Njemci, koji su u posljednjih 15 svjetskih prvenstava 14 puta bili u četvrtfinalu, na zadnja dva prvenstva, 1994 i 1998, nisu uspjeli stići do polufinala u kojem će sada igrati sa pobjednikom sutrašnjeg susreta izmedju Južne Koreje i Španije.

Na drugoj, danas igranoj četvrtfinalnoj utakmici četverostruki šampioni svijeta, nogometaši Brazila, pobijedili su Englesku 2-1 i tako se kvalificirali u polufinale. Pobjednički pogodak za Brazil postigao je Ronaldhino iz slobodnog udarca na početku drugog poluvremena, koji je malo iza toga dobio crveni karton i napustio igru. Inače, Englezi su prvi poveli golom Michaela Owena u 23 minuti prvog poluvremena. Brazil je izjednačio golom Rivalda pred sam kraj prvog poluvremena. Brazil će se u polufinalu sastati sa pobjednikom meča izmedju Senegala i Turske, koji se igra sutra. Inače, Brazil je do sada na Svijetskom prvenstvu postigao 15 golova, što je više od svih drugih, dok su Englezi imali najuspješniju odbranu i primili najmanje golova, samo četiri. Brazil je bio šampion svijeta 1958, 1962, 1970 i 1994.