Sinoć je igrana peta utakmica finala Istočne konferencije NBA lige izmedju New Jersey Netsa i Boston Celticsa. 30/5/02 - 2002-05-30

Sinoć je igrana peta utakmica finala Istočne konferencije NBA lige izmedju New Jersey Netsa i Boston Celticsa. Netsi su vrlo brzo poveli, ali su u nastavku gotovo izgubili dvocifrenu prednost, što se u predhodnom susretu pokazalo kobnim. Umalo se to nije desilo i sinoć. Nakon vodjstva Netsa od 17 do 20 poena, Celtics se uspio približiti na samo poen razlike i 11 minuta prije kraja rezultat je bio 74-73. Medjutim, ovaj put su Netsi uspjeli da se u zadnjoj četvrtini vrate u igru. Na ofanzivu Celticsa odgovorili su furioznom igrom i rezultatom 20-1, tako da su sačuvali prednost i pobjedili 103-92. Netsi sada vode 3-2 u seriji najbolji od sedam, tako da ih od titule šampiona Istočne konferencije i ulaska u finale NBA lige dijeli samo jedna pobjeda i odluka bi mogla biti već donesena na narednoj utakmici.

U finalu Zapadne Konferencije Sacramento Kingsi vode protiv Los Angeles Lakersa 3-2, što znači da Kingsi mogu pobjediti već u narednom susretu, ukoliko još jednom savladaju aktuelne šampione NBA lige.