Prvi poraz Lakersa 8/5/02 - 2002-05-08

Los Angeles Lakersi su sinoć doživjeli prvi porazu u ovogodišnjem doigravanju. Nakon što su sa tri nula u prvom krugu izbacili Portland Trail Blazerse i u polufinalu Zapadne konferencije poveli sa 1-0 protiv San Antonio Spursa, sinoć su Lakersi poraženi. Tim Duncan, koji je osvojio titulu MVP-a, odnosno najkorisnijeg igrača NBA lige, sinoć je imao 27 poena kada su Spursi pobjedili Lakerse 88-85 i izjednačili rezultat na 1-1. U prvom poluvremenu su Spursi poveli čak sa 21 poen, ali su Lakersi ostvarili spektakularni povratak u nastavku u kojem ipak nisu uspjeli sinoćni susret riješiti u svoju korist. Treća utakmica se igra u petak, kada se planira i svečanost uručenja MVP pehara, najkorisnijem igraču NBA lige, Timu Duncanu. U drugom polufinalnom susretu igranom sinoć New Jersey Netsi su poveli sa 2-0, savladavši lakše nego u prvom susretu Charlotte Hornetse 102-88. Zanimljivo da je u ovom susretu Lucious Harris iz ekipe New Yerseya ostvario vlastiti rekord u doigravanjima postigavši 24 poena. Večeras igraju Boston Celtics i Detroit Pistonsi, koji vode sa 1-0.