Za koji dan, tačno 1. januara 2009. godine, Slovačka će se, kao 16. evropska članica, pridružiti prostoru na kojem se euro koristi kao moneta. Prvog dana naredne godine biće obilježena i deset godina formalnog postojanja eura. Ta dva momenta povod su “monetarnom”slavlju u Briselu, naravno uz ono uobičajeno novogodišnje.
Euro kao svoju valutu su do sada prihvatili milioni Evropljana, mada oni stariji još uvijek preračunavaju vrijednosti u marke, franke, krune…. Euro se, jednostavno rečeno, na nacionalnim nivoima, ali i globalnom planu nametnuo kao respektabilna i stabilna valuta, dajući, uvjereni su u Briselu, dodatnu težinu i značaj ideji jedinstvene i Evrope bez granica.
Govoreći u povodu ta dva događaja evropski komesar za monetarne poslove Joaquín Almunia je istakao:
"Slovačkoj želimo dobrodošlicu i cijenimo trud koji su Slovaci učinili da bi se pridružili euro-zoni. Riječ o veoma dinamičnoj ekonomiji i uvjereni smo da će taj dinamizam biti i osnažen pridruživanjem ekonomskoj i monetarnoj uniji. Prvog januara će biti i deset godina od starta zajedničke evropske valute. Desetogodišnjica eura je dobra prilika da, zbog uspjeha koji je u ovih deset godina postignut, čestitamo svima onima koji su pokrenuli taj projekat. Prilika je to i da razmislimo kako nam euro može pomoći da savladamo teškoće aktuelne krize. O tome je razgovarano, plan oporavka na evropskom nivou je stvarnost, a euro-zona bi trebala da ima vodeću ulogu u njegovoj primjeni. Projekat zajedničke evropske valute bi nam trebao pomoći i da jasno iskažemo evropski interes kada razgovaramo sa partnerima, Amerikom, Japanom i ostalima, o rješenjima za finansijsku krizu. Oko 330 miliona Evropljana koji dijele ovu valutu su avangarda evropskih integracija, koje ne donose samo ekonomski boljitak građanima Evrope, nego i zajedničku svijest o svrsi, svijest o zajedničkom identitetu, kako bi se lakše nosili sa ključnim izazovima ovoga stoljeća: starenjem nacija, klimatskim promjenama, globalizacijom... Uvjereni smo da će Slovaci i svi članovi euro-zone uspješno odgovoriti tim izazovima."
Prije deset godina 11 nacija je prihvatilo euro i, odustajući od korištenja nacionalnih valuta, krenulo u stvaranje jedinstvene monetarne politike Evropske unije. Šest mjeseci ranije kreirana je i Evropska centralna banka...
U najkraćem, mada samo deset godina star, euro je već poodavno “punoljetan” u konkurenciji ostalih jakih valuta.