Ambasador Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini Douglas McElhaney, austrijski ambasador u BiH Werner Almhofer,ambasador Velike Britanije u BiH Matthew Rycroft i šef delegacije Evropske komisije u BiH Michael Humphreys danas su u Sarajevu održali zajedničku konferenciju za novinare o pregovorima o ustavnim promjenama u BiH. Bila je ovo prilika da se rezimira šta je do sada urađeno. Ambasador Meklheni ponovio je da su dobri rezultati postignuti u oblasti ljudskih prava, reorganizaciji Vijeća ministara, redefiniranju uloge državnog Doma naroda,svjesnosti da je ključno zakonodavno tijelo Predstavnički dom Parlamenta BiH. No,dogovori o funkcioniranju Predsjedništva I državnog Parlamenta,zapali su u ćorsokak:
Ambasador Meklheni:
Moram biti iskren I reći da sam razočaran.Lideri su, dakle, izrazili opredjeljenje , pred mojim državnim sekretarom,pred narodom I građanima BiH, da će to uraditi!
Ja ću biti u konsultacijama sa mojim nadređenim u Washingtonu, izvijestit ću ih o napretku koji je do danas postignut, naravno ,sa namjerom da odlučimo koju dalju pomoć ili podrđku moja vlada može da osigura svim strankama.
Podršku američkom kolegi, uz umjereni optimizam,ali I razočarenje zbog činjenice da mnogo toga još nije dogovoreno,iskazali su I austrijski I britanski ambassador u BiH, te šef delegacije EK U BiH:
Ambasador Almhofer:
Kao što je to često slučaj u zemljama koje se nalaze u tranziciji, ovo je nešto što možemo nazvati između, a to neđto đto je između, mora biti osnova za dalje razgovore.
Ambasador Humphreys:
Ako se sve što je dogovoreno u vezi sa Vijećem ministara provede, BiH će imati potpunu odgovornost za process Evropskih integracija.
Ambasador Rycroft:
Mi smo mogli danas ovdje sjediti I proslavljati jedan veliki uspjeh koji bi dao zamaha na putu vaše zemlje u Evropu,Umjesto toga, mi ovdje potcrtavaamo neke pozitivne I neke negativne stvari.
U ovom momentu,ono što je dogovoreno, treba pretočiti u odgovarajuće zakone, a domaći lideri, istaknuto je još jednom, bit će odgovorni I za uspjeh I za neuspjeh.
A, izjave bh političara , u rasponu su od potpunog optimizma do totalnog nezadovoljstva.
Zamjenik predsjednika SDS-a Mladen Bosić tvrdi da je tokom pregovora dogovoreno oko 95 odsto pitanja u vezi sa budućim ustavnim uređenjem BiH, dok je samo manji broj ostao neriješen.
Predsjednik SDA BiH Sulejman Tihić izjavio je da lideri osam vodećih političkih partija u posljednjoj rundi pregovora o ustavnim izmjenama u BiH "ništa nisu dogovorili".
Predsjednik SDP-a BiH Zlatko Lagumdžija izrazio je bojazan da predstavnici političkih stranaka koje su na vlasti u BiH ne mogu napraviti značajniji iskorak prema postizanju sporazuma o budućem ustavnom uređenju BiH.
Predsjednik SNSD-a Milorad Dodik potvrdio je jutros da su pregovori završeni bez dogovora o Predsjedništvu BiH.I Parlamentarnoj skupštini,s čime se slaže i lider PDP-a,Mladen Ivanić.
Predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović izjavio je da nije završeno sve što je bilo planirano.
Razgovori o ustavnim promjenama u BiH, dešavaju se u vrijeme pregovora o statusu Kosova.
Ponovne medijske spekulacije o uvjetovanju eventualne nezavisnosti Kosova sa nezavisnošću RS, kao i sam tok pregovora o Kosovu, američki ambasador u BiH, nije želio komentirati. No, očigledno očekujući ovakvo pitanje, g Meklheni je još u uvodnoj izjavi na današnjoj press konferenciji, iskazao da je američki interes teritorijalni integritet BiH
O ustavnim promjenama u BiH, još će se razgovarati. 31 Mart krajnji je rok, na koji su se bosanskohercegovački lideri obavezali, prilikom svog boravka ,na washingtonskom obilježavanju desete godišnjice Daytonskog mirovnog sporazuma.