Karen Hughes, kandidat predsjednika Busha za novog pomoćnika državnog sekretara za pitanja javne diplomacije, kazala je pred Senatskim odborom za vanjske poslove da tzv. javna diplomacija Sjedinjenih Država predstavlja svjetski i generacijski napor od ključne važnosti za nacionalnu sigurnost.
Karen Hughes ima zadatak koji je vrlo težak: da popravi imidž Amerike u inostranstvu. Nedavno istraživanje koje je objavila Fondacija Pew pokazuje da se imidž već neko vrijeme kvari, a da je broj zemalja čije stanovništvo ima negativnu sliku o Americi - trenutno rekordan. Gospodja Hughes, jedan od predsjednikovih najbližih suradnika, koji je i vrlo dugo s njim, kazala je senatskome Odboru da rezultati rada koji joj predstoji - neće doći brzo.
HUGHES :
Prepoznajem težinu zadatka koji je predamnom. Dojmovi se ne mijenaju tako lahko, niti tako brzo. Uključeni smo u jednu svjetsku , i generacijsku borbu ideja; borbu u kojoj se moć mržnje sučeljava s moći nade.
Gospodja Hughes , kako saznaje Glas Amerike, je takodjer naglasila da se Amerika mora uključiti u žustar i konstruktivan dijalog s ljudima raznih zemalja. Ako je Kongres potvrdi na ovo mjesto u vladi, Karen Hughes kaže da će mobilizirati snage unutar Washingtona kako bi više slušali šta kažu predstavnici drugih zemalja, drugih kultura i religija.
Predsjedavajući senatskog Odbora za vanjske poslove Richard Lugar, republikanski senator iz Indijane, je rekao ovom prilikom da bi neuspjeh javne diplomacije imao dalekosežne posljedice po nacionalnu sigurnost.
LUGAR :
U ova vremena kada je suradnja svakog našeg saveznika ključna u borbi protiv terorizma, negativno mišljenje javnog mnijenja u inostranstvu ima ogromne posljedice, kazao je senator Lugar. On je potom zaključio da je dosadašnja javna diplomacija Sjedinjenih Država neadekvatna i nefunkcionalna - dakle ima mjesta za velike reforme.
Senator Lugar je potom izrazio puno povjerenje u Karen Hughes, rekavši da je ona pravi izbor za ovaj teški zadatak.