Američki State Department kaže da se broj bračnih parova koji usvajaju bebe iz drugih država više nego udvostručio u toku posljednjeg desetljeća. U isto vrijeme neki Amerikanci koji usvajaju bebe iz drugih država, tvrde da u Americi nema dovoljno beba za usvajanje. Stvarnost je, medjutim, takva da ima jako puno američkih beba koje čeznu za toplim domom. Najveći broj takvih beba su afričko-američkog porijekla. Za Glas Amerike, Kimberly Russel:
Allison Drake i Earl Stroud su željeli usvojiti dijete. Na usvajanje bijele bebe su trebali čekati nekoliko godina. Allison i Earl Stroud su iz Ottawe, u Kanadi. Međutim nisu morali čekati da usvoje Ethana, rođenog u Chicagu, gdje su više od 80 posto beba koje čekaju da ih neko usvoji, crnci. Takve bebe sve češće nalaze dom u Njemačkoj, Francuskoj i Kanadi.
Earl Stroud, ”otac“ usvojene bebe: Ne razumijem zašto američki parovi idu u Kinu i Rumuniju kada ima dovoljno djece koja čekaju na usvajanje u njihovoj vlastitoj zemlji.
Michelle Hughes, advokat za usvajanja djece kaže da je osnovni razlog rasizam.
Roditelji imaju običaj reći: “Usvojit ću bilo koga, samo ne crnačko dijete“
Margaret Fleming ima agenciju koja je specijalizovana za pronalaženje doma za crnačku djecu. Pomogla je Earlu i Allison da usvoje Ethana. Sama Margaret ih je usvojila petero.
”Na vrhu hijerarhijske ljestvice usvajanja su bijele, plavooke i plavokose djevojčice, a nažalost, na samom dnu su dječaci afričko-američkog porijekla.“
Margaret Fleming je rekla da se porodice bijelaca koje usvoje crnačke bebe suočavaju sa problemima kako bebe rastu. Phil Bertelsen to zna jako dobro. On je napravio film o vlastitom odrastanju u porodici bijelaca.
”Mislim da je greška kada neko kaže da mu ne smeta rasna pripadnost. Takvi sebe unaprijed osude na šok i bol zbog rasizma kada on ispliva na površinu, do čega neminovno dođe.“
Ali Allison i Earl Stroud o ovome sad za sad ne misle - isuviše su zaokupljeni radošću što su postali roditeljima.