Linkovi

Kina očekuje poremećaj odnosa sa SAD pod Trumpom


Nakon upečatljive pobjede Donalda Trumpa, kineski korisnici interneta rekli su da očekuju da će SAD povećati trgovinske tenzije s Kinom, dok analitičari kažu da bi napori Washingtona da se suprotstavi kineskoj ekspanziji mogli oslabiti pod drugom Trumpovom administracijom.

Tokom svoje predsjedničke kampanje, Trump je obećao u nekoliko navrata da će uvesti carine, između 60 i 200 posto na kineske proizvode. Tokom intervjua za Fox News 4. februara, Trump je rekao da će uvesti više od 60% carina na kineski uvoz, ali je naglasio da neće započeti trgovinski rat s Kinom.

U intervjuu za The Wall Street Journal, Trump je rekao da će Kinu oporezovati od 150% do 200% ako Peking odluči "ući u Tajvan".

Neki kineski korisnici interneta očekuju da će Trump ispuniti predizborno obećanje da će uvesti velike carine na kineske proizvode, ali imaju pomiješane stavove o tome kako će tarife utjecati na kinesku ekonomiju i njihovu egzistenciju.

Usred tekuće ekonomske krize u Kini, neki kineski korisnici društvenih mreža zabrinuti su da bi Trumpov povratak u Bijelu kuću mogao pogoršati ekonomski pritisak na mnoge građane Kine.

"Teško je gledati na Trumpovu pobjedu s čistom radošću, jer će on pokrenuti trgovinski rat sa Kinom kada dođe na vlast, a naša ekonomija će dalje patiti", napisao je komentator u glavnom gradu Pekingu na popularnoj stranica za mikroblogovanje Weibo, koja je slična X.

“Kako će se promijeniti životi normalnih građana? Osjećam nelagodu zbog nepredvidivosti budućnosti”, dodala je osoba.

Drugi kažu da će carina od 60% na kineski uvoz u Sjedinjene Države koju je Trump predložio tokom kampanje natjerati kineske kompanije da preusmjere izvoz iz SAD-a na druga tržišta, uključujući jugoistočnu Aziju, Južnu Ameriku i Evropu.

„Trumpov pristup da bude neprijatelj cijelog svijeta može razočarati neke ljevičarske režime u Evropi, a ovaj razvoj događaja može dovesti do deeskalacije trgovinskih tenzija između Kine i Evrope“, Niu Čun-bao, predsjednik Shanghai Wanji Asset Management Co., objavio je na Weibo.

Neki kineski korisnici interneta predviđaju da će ogroman pritisak koji će Trump vjerovatno nametnuti Pekingu poboljšati domaće jedinstvo Kine, a njegov transakcijski pristup rješavanju tenzija mogao bi ponuditi više prostora za pregovore i cjenkanje.

“Sve dok nema većih unutrašnjih problema, nikakav vanjski pritisak ne može nadvladati Kinu. Dakle, mislim da bi ukupna situacija i dalje mogla biti pozitivna”, napisao je drugi komentator u istočnoj kineskoj provinciji Šandong na Weibou.

'Značajan pogodak'

Dok kineski korisnici interneta imaju pomiješane stavove o potencijalnim carinama koje je Trump obećao uvesti na kineski uvoz, analitičari kažu da bi ovaj potez bio "značajan udarac" za kinesku ekonomiju, koja je uznemirena tekućom krizom imovine, visokom nezaposlenošću mladih i slabom domaćom potražnjom.

Ako Trump odluči da uvede carine od 60% na sve kineske proizvode koji se uvoze u SAD, “Ovo bi bio povratak na veliki trgovinski rat, a ne na uski tehnološki rat. I to bi imalo mnogo dublji uticaj na kineski izvozni potencijal rasta, jer on pogađa cjelokupni kineski izvoz u SAD”, rekao je za Glas Amerike Jacob Gunter, stručnjak za kinesku političku ekonomiju na Mercator institutu za kineske studije.

Po Gunterovom mišljenju, Trump bi mogao iskoristiti carine da prisili Kinu da učini više ustupaka u trgovini. Nakon uvođenja carina do 25% na 200 milijardi dolara kineske robe uvezene u SAD 2019. godine, Trumpova administracija i Kina postigle su trgovinski sporazum kojim je Peking obećao da će povećati kupovinu američke robe na najmanje 200 milijardi dolara.

„Mogli bismo da vidimo povratak sklapanju dogovora Donalda Trumpu, gdje on želi da postigne dogovor i da ga gledaju kao velikog pregovarača, jer to on sebe zamišlja da jeste“, rekao je Gunter i dodao da ostaje da se vidi kako bi Trump mogao da postavi tarife tokom svog drugog mandata.

Drugi stručnjaci kažu da je jedna stvar na koju treba obratiti pažnju je kakve bi ustupke Trump mogao učiniti tokom potencijalnih pregovora s Kinom.

"Jedno veliko pitanje je da li će Trump ublažiti poziciju koju je Bidenova administracija zadržala na Tajvanu u zamjenu za veći izvoz i više američkih investicija u Kinu", rekla je za Glas Amerike Alicia Garcia-Herrero, glavna ekonomistkinja za Aziju i Pacifik u francuskoj investicijskoj banci Natixis. telefon.

Trumpova kampanja još nije odgovorila na zahtjev Glasa Amerike za komentar u vezi sa trgovinskim planovima njegove administracije s Kinom nakon što on preuzme dužnost u januaru.

Kao odgovor na potencijalne carine koje bi nova Trumpova administracija mogla nametnuti, analitičari kažu da bi Kina mogla uvesti kontratarife na američke poljoprivredne proizvode iz država pod kontrolom Republikanske stranke.

"Ekonomske i političke tenzije između dvije zemlje će neizbježno rasti, dok će globalna ekonomija i globalni lanci snabdijevanja biti bačeni u haos", rekao je Zhiqun Zhu, stručnjak za kinesku vanjsku politiku na Univerzitetu Bucknell, u pisanom odgovoru za Glas Amerike.

Oslabljena koordinacija sa saveznicima

Očekuje se da će se trgovinske i ekonomske tenzije između Kine i SAD-a povećati tokom Trumpovog drugog mandata, Zhu je rekao da bi Trumpov povratak na vlast također mogao biti dobra vijest za Peking, jer bi napori Washingtona da se suprotstave širenju svog utjecaja Kine u indo-pacifičkoj regiji mogli biti oslabljen zbog Trumpovog izolacionističkog pristupa u međunarodnim poslovima.

"Trump će vjerovatnije nastaviti sa svojim planom bez konsultacija sa saveznicima i partnerima ili traženja njihove podrške, a ovo bi mogla biti dobra vijest za Kinu", rekao je Zhu za Glas Amerike.

“Kina može uzeti strategiju 'zavadi pa vladaj' kako bi razvodnila efikasnost Trumpove vanjske politike, posebno indo-pacifičke strategije, i možemo vidjeti poboljšanja u odnosima Kine sa susjedima, posebno Japanom, Južnom Korejom i Indijom, kao i saveznicima SAD u drugim dijelovima svijeta”, dodao je Zhu.

Po njegovom mišljenju, bilateralnim odnosima Kine i SAD će dominirati konkurencija pod drugom Trumpovom administracijom, ali ima i prostora za diplomatiju i saradnju.

"Konkurencija sama po sebi nije nužno štetna, jer ako dvije zemlje mogu upravljati konkurencijom na zdrav način, obje strane mogu imati koristi", rekao je Zhu.

XS
SM
MD
LG