Linkovi

Pentagon finansira lasersku tehnologiju zasnovanu na kvantnoj fizici


Ilustracija
Ilustracija

Pentagon finansira razvoj laserskog sistema zasnovanog na kvantnoj tehnologiji koji će biti pouzdan na bojnom polju. Istraživači sa Univerziteta u Vašingtonu i Teksas A&M razvijaju „upareni" kvantni laser koji može funkcionisati u ekstremnim uslovima, poput magle i visokih temperatura.

Grant od DARPA

Pentagon finansira laserski sistem vojnog kvaliteta zasnovan na kvantnoj tehnologiji, koji treba da bude pouzdan na bojnom polju, ali i u civilnoj upotrebi.

Istraživači sa Univerziteta Washington u Saint Louisu i Univerziteta Texas A&M dobili su grant od milion dolara od Agencije za napredne istraživačke projekte u oblasti odbrane (DARPA).

Ovaj kvantni laser ima za cilj da prevaziđe ograničenja tradicionalnih lasera, kao što su ekstremne temperature, velike udaljenosti i atmosferski uslovi poput magle.

Laseri su danas fundamentalna tehnologija, ali i dalje pate od određenih nedostataka – teže rade na visokim temperaturama, velikim udaljenostima i u uslovima poput magle.

Kvantna prepletenost za jače lasere

Tim istraživača predvođen Jung-Tsung Shenom, vanrednim profesorom na Univerzitetu Washington i stručnjakom za uređaje za manipulaciju svjetlom, istražuje potencijal kvantne mehanike za poboljšanje performansi lasera.

Fokus je na razvoju kvantnog fotonskog dimer-lasera, koji se oslanja na principe kvantne prepletenosti. Kvantna prepletenost je fenomen kada dvije čestice ostaju povezane bez obzira na udaljenost.

Dok tradicionalni laseri proizvode fotone (čestice svjetlosti) sve u sinhronizaciji, kvantna prepletenost omogućava stvaranje „fotonskih dimera” – parova fotona povezanih na poseban način.

Spajanjem ovih fotona, istraživači se nadaju da će stvoriti fokusiraniji i snažniji laserski zrak koji može prodrijeti kroz maglu i putovati na veće udaljenosti.

  • 16x9 Image

    Jelena Kalinić

    Biolog, dopisnik Glasa Amerike za nauku, i dobitnica EurekaAlert (AAAS) Felowship 2020. za naučne novinare. Vodi blog Quantum of Science od 2015.

XS
SM
MD
LG