Osnivač Ruskog demokratskog društva i antiratni aktivista Petar Nikitin izjavio je 9. februara na konferenciji za medije u Beogradu da protjerivanje Rusa iz Srbije, koji se javno protive invaziji Rusije na Ukrajinu, predstavlja kršenje Ustava Srbije, kojim se garantuje sloboda izražavanja i okupljanja i državljanima Srbije i strancima koji u njoj borave.
Nikitin je na konferenciji detaljno opisao pet slučajeva u kojima su nadležni organi Srbije – Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) Srbije i Bezbjednosno-informativna agencija (BIA) donijele odluku o protjerivanju ruskih državljana, jer navodno ugrožavaju bezbjednost i ustavni poredak Srbije.
"Ima slučajeva koji nisu u javnosti, jer nisu svi kao mi spremni da iznose (svoj slučaj) u javnost, puno ljudi se boji da javno protestuje protiv takvog ponašanja srpskih vlasti", rekao je Nikitin.
On je ocijenio da iza odluke srpskih vlasti o protjerivanju ruskih državljana to što su javno kritikovali rusku invaziju na Ukrajinu i režim ruskog predsjednika Vladimira Putina.
"Po meni, pravi razlozi su naši protesti koje smo organizovali u Beogradu", rekao je Nikitin i dodao: "Rusija nije Putin, Putin je ratni zločinac – ta poruka je nešto što ugrožava propagandu koja se širi, a prema kojoj cijeli ruski narod čvrtso stoji iza Putina i podržava ovaj zločinački rat."
Nikitin je rekao da to što se pojedini Rusi u Srbiji javno protive invaziji Rusije na Ukrajinu i kritikuju Vladimira Putina "ni na koji način ne ugrožava bezbjednost ili ustavno uređenje Srbije".
"Ali, to je ozbiljna prijetnja po Putinov režim i njegovu propagandnu strategiju", naveo je Nikitin.
Transparent na protestu u oragnizaciji nevladinog Ruskog demokratskog društva u Beogradu, 24. decembar 2022.
Nikitin je antiratni aktivista, koji godinama živi u Beogradu i koji je od početka ruske invazije na Ukrajinu učestvovao u organizaciji skupova podrške Ukrajini.
Zbog toga je više puta bio meta napada desničarskih pokreta i organizacija.
U julu 2023. bilo mu je zabranjeno da uđe u Srbiju nakon putovanja u inostranstvo. On je dva dana proveo na aerodromu u Beogradu da bi na kraju bio pušten da uđe u zemlju.
Povodom zabrane ulaska u Srbiju, u kojoj je podnio zahtev za državljanstvo, reagovali su dio opozicije i mirovnih udruženja koji su zahtijevali od srpskih organa da se Nikitinu dozvolu ponovni ulazak u Srbiju.