Lai, koji se zalaže za neovisnost, je u subotu, 13. januara, trijumfirao nad svojim najbližim suparnikom Hou Yu-ihom iz Kuomintanga osvojivši 900.000 glasova više. Time je zaokružio predizbornu kampanju obilježenu diplomatskim pritiskom iz Pekinga i gotovo svakodnevnim upadima kineskih borbenih aviona.
Kina gleda na Tajvan kao na dio svog teritorija i ne isključuje upotrebu sile kako bi jednog dana zauzela otok.
Američki State Department u subotu je čestitao Laiju na pobjedi i pozdravio narod Tajvana "jer je još jednom pokazao snagu svog snažnog demokratskog sistema i izbornog procesa".
U nedjelju, 14. januara, glasnogovornik pekinškog Ministarstva vanjskih poslova je rekao da američka izjava "šalje ozbiljno pogrešan signal separatističkim snagama za 'neovisnost Tajvana'".
"Snažno žalimo i čvrsto se protivimo tome te smo uputili ozbiljne prigovore američkoj strani", rekao je glasnogovornik.
Dodali su da izjava Washingtona "ozbiljno krši načelo jedne Kine", kao i njegovo obećanje da će održavati samo neslužbene veze s Tajvanom.
"Pozivamo SAD da prekine svoju službenu interakciju s Tajvanom i prestane slati bilo kakav pogrešan signal separatističkim snagama za 'neovisnost Tajvana'", rekao je glasnogovornik.
Dolazak američke delegacije
Nisu spomenuli neslužbeni postizborni posjet američkog izaslanstva Tajvanu koji je u nedjelju najavila de facto ambasada Tajvana u Washingtonu.
Očekuje se da će neformalno izaslanstvo iz Sjedinjenih Država stići u Tajvan kasno u nedjelju, saopćio je Američki institut u Tajvanu (AIT).
Tajvanska vladajuća stranka osvojila je svoj treći mandat na vlasti nakon što je njen predsjednički kandidat Lai Ching-te pobijedio u utrci s 40,2 posto glasova.
Lai Čing-te, potpredsednik Tajvana i predsednički kandidat vladajuće Demokratske progresivne partije (DPP) na predizbornom mitingu u gradu Tajpeju, Tajvan, 3. januara 2024.
Odaziv je na subotnjim izborima bio blizu 72 posto.
"Američka vlada je zatražila od bivših visokih dužnosnika da putuju u privatnom svojstvu na Tajvan", naveo je AIT u izjavi.
Američka delegacija uključuje bivšeg savjetnika za nacionalnu sigurnost Stephena Hadleya, bivšeg zamjenika državnog sekretara Jamesa Steinberga i predsjednicu AIT-a Lauru Rosenberger.
U ponedjeljak će se sastati s nizom vodećih političkih osoba kako bi čestitali Tajvanu na uspješnim izborima, naveo je AIT.
Razmjena optužbi
Tajvansko ministarstvo vanjskih poslova optužilo je kinesko ministarstvo vanjskih poslova i njegov Ured za poslove s Tajvanom za neistine u izjavama koje su izdali u subotu navečer nakon objave rezultata izbora.
Kina smatra Tajvan odmetnutom pokrajinom i kaže da ne bi trebala imati ni ministarstvo vanjskih poslova niti bilo kakve službene odnose sa stranim vladama.
Kinesko ministarstvo vanjskih poslova je u svom saopćenju reklo da je "pitanje Tajvana unutarnja stvar Kine".
"Kakve god promjene da se dogode u Tajvanu, osnovna činjenica da postoji samo jedna Kina na svijetu i činjenica da je Tajvan dio Kine neće se promijeniti."
Ta je izjava "potpuno nedosljedna međunarodnom razumijevanju i trenutnoj situaciji u drugom dijelu moreuza. To je protivno očekivanjima globalnih demokratskih zajednica i protivno je volji naroda Tajvana da podupire demokratske vrijednosti", navodi se u tajvanskoj izjavi.
Tajvansko ministarstvo vanjskih poslova je u svom odgovoru pozvalo Kinu "da poštuje izborne rezultate, suoči se sa stvarnošću i odustane od ugnjetavanja Tajvana".