Linkovi

2016: Oni koje smo ispratili na vječni počinak


2016: Oni koje smo ispratili na vječni počinak
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:47 0:00

2016. godina nas je lišila mnogih dragih nam umjetnika. Spomenimo samo neke:

Legendarna rock zvijezda David Bowie umro je od raka 10. januara. Ovaj vizionarski britanski muzičar, koji je spojio hitove poput “Space Oddity” sa trendseter personama kao što je “Ziggy Stardust”, umro je u dobi od 69 godina, samo dva dana nakon što je objavio, kako izgleda, oproštajni poklon u vidu novog albuma “Blackstar.” Bowie je živio povučeno otkako je imao hitnu operaciju na srcu, 2004, a i svoju bitku protiv raka je držao tajnom pred svojim obožavateljima.

21. aprila, u dobi od 57 godina, u Minnesoti je umro Prince, inovativna pop zvijezda čije su pjesme i ekscentričan izgled na pozornici pridobili milione obožavatelja širom svijeta hitovima poput “Purple Rain” i “When Doves Cry”. Njegova vrlo utjecajna muzika nije pripadala nijednom žanru nego je pomiješala jazz, funk, ritam-i-blues, disco i rock, i donijela mu sedam nagrada Grammy i jednog Oskara. Prema policijskom izvještaju, Prince je nađen mrtav u liftu svog studijskog kompleksa i doma, u predgrađu Minneapolisa, a podlegao je lijekovima protiv bolova.

Smrt Muhammada Alija, bivšeg svjetskog boksačkog prvaka teške kategorije, poznatog jednako toliko po njegovom političkom aktivizmu kao i boksačkoj briljantnosti, izazvala je izljeve emocija i divljenja u cijelom svijetu za jednu od najpoznatijih ličnosti 20. stoljeća. Ali je dugo godina patio od Parkinsonove bolesti, koja mu je pogodila govor i nekad snažnog sportaša pretvorila praktički u zatvorenika u vlastitom tijelu. Umro je 3. juna, u dobi od 74 godine od, kako je objavila obitelj, septičkog šoka izazvanog nespecificiranim prirodnim uzrocima.

Britanski glumac Alan Rickman, čije su uloge premostile raspon od šekspirijanskih likova u Royal Shakespeare Company, preko holivudskih negativaca i komedija kao “Galaxy Quest”, pa do profesora Snapea u filmovima o Harryju Potteru, umro je u januaru, u dobi od 69 godina, od raka.

Zadnji dani 2016. lišili su nas Carrie Fisher, najpoznatije kao princeza Leja iz Ratova zvijezda. Srčani udar u avionu, na letu iz Londona za Los angeles, završio je smrću u bolnici nakon tri dana. Samo dan kasnije, od moždanog udara umrla je i njezina majka, slavna glumica Debbie Reynolds.

Kantautor i pjesnik Leonard Cohen umro je 7. novembra, u snu, nakon pada u svom domu u Los Angelesu usred noći. Poeta, čije su pjesme spojile vjerske prikaze sa temama iskupljenja i seksualne požude, još je do nedavno održavao koncerte.

Sjedinjene Države su izgubile i jednu od svojih najvažnijih književnih ličnosti 20. stoljeća, Harper Lee, autoricu romana “To Kill a Mockingbird” i njegovog iznenađujućeg nastavka “Go Set a Watchman.” Roman Kako ubiti pticu rugalicu je bio objavljen 1960, upravo kako je pokret za građanska prava postajao sve vrućiji, i njegovo neumoljivo preispitivanje rasne mržnje na američkom Jugu je bilo posebno pravovremeno.

Nekoliko nagrađivanih holivudskih redatelja je također preminulo ove godine, od kojih su najpoznatiji Michael Cimino, s Lovcem na jelene, i Curtis Hanson, sa LA Confidential.

Među drugim velikim imenima svijeta muzike od kojih smo se oprostili ove godine su Natalie Cole, kćerka legendarnog Nat King Colea, koja je do slave i priznanja došla vlastitim snagama, zatim osnivač rock benda Eagles Glenn Frey, osnivač funk grupe Earth, Wind and Fire Maurice White, te Keith Emerson, osnivač i klavijaturista progresivne rock grupe Emerson, Lake & Palmer.

A, u svijetu filma, još jedno veliko ime među preminulima, dobitnik Oskara Gene Wilder, najpoznatiji po ulogama u filmovima Producenti, Vruća sedla, i Willy Wonka i tvornica čokolade. On je umro u augustu, od komplikacija Alzheimerove bolesti, kako je objavila njegova obitelj.

XS
SM
MD
LG