Novinarka Glasa Amerike, Carolyn Presutti je razgovarala sa zatvorenikom Gregom Nelsonom, koji odbrojava sate do svoje slobode, a popričala je i sa protivnicima ranog izlazka iz zatvora.
Za Nelsona, odlazak autobusom iz tranzitnog centra do apoteke je novi vid slobode koji nije imao tokom poslednje tri godine, i on je veoma zahvalan što je izvan zatvorskih zidova.
2012. godine, policija ga je uhvatila na djelu prilikom predaje heroina u vrednosti od šest hiljada dolara. Bio je diler droge, a istovremeno i ovisnik – kako sam kaže.
A sad je Nelson jedan od prvih šest hiljada prestupnika koji će biti pušteni rano na osnovu novih smjernica kažnjavanja. Postupak ima za cilj da snizi oštre kazne za nenasilnička djela i da smanji prenatrpanost zatvora.
"Mi smo ih sve strpali u zatvor jer je to bilo najlakše. Ljudima je laknulo, ali time nije povećana sigurnost, a zatvori zaista koštaju puno." – kaže Julie Stewart koja vodi organizaciju "Porodice protiv obaveznog minimuma".
Broj krivičnih djela u Americi u poslednjih pet godina je opao za 12 odsto. Protivnici - uključujući i tužioce - predviđaju ponovni porast kriminala uslijed smanjenja kazni.
"Čak i kad diler droge ne upire pištolj u vaše lice i ne puca u svog rivala, mi smatramo da je trgovina drogom uvijek povezana sa nasiljem."- izjavio je Steve Wasserman, iz Nacionalnog udruženja tužilaca.
U tranzitnom centru gdje Nelson privremeno živi, zaposleni su pune ruke posla.
Puštenim zatvorenicima se nudi pomoć u traženju posla i stana, a ovdje mogu ostati samo do svoje konačne slobode. Studije međutim ukazuju na to da troje od četvoro puštenih se ponovo vraća u zatvor. Programi rehabilitacije to mogu da ublaže.
"Potrebna im je pomoć za uspjeh da se ne bi vratili ranijem načinu života koji ih je i odveo u zatvor."- kaže Jennifer Masslieno iz organizacije "Volonteri Amerike".
Po Gregu Nelsonu, pomoć za povratak u zajednicu je dragocjena, ali je proces spor.
Šest hiljada puštenih je samo početak. Narednih nekoliko godina planiran je izlazak još 40 hiljada kažnjenika iz zatvora, a to je polovina svih zatvorenika u Americi, osuđenih zbog droge.