Vijek nakon masakra u Tulsi crnci i dalje ne vjeruju policiji

1921. u Tulsi je zapaljen bogati crnački kvart, a ubijeno je najmanje 300 crnaca.

Odnos Afroamerikanaca iz Tulse u Oklahomi i tamošnje policije se nesumnjivo poboljšao u posljednjih sto godina. S druge strane, nezamislivo je da je gori nego što je bio tada.

Žalbe na brutalnost policije prema crncima i dalje postoje. Ali, šef policije u Tulsi je sada Afroamerikanac iz sjevernog dijela grada, gdje je nekada bila bogata afroamerička četvrt.

Greenwood, kvart Tulse poznat i kao Crni Wall Street, 1921. je izgorio do temelja, a u tome je učestvovala i lokalna policija.

Zbog optužbi da je 19-godišnji crnac napao 17-godišnju bjelkinju, desio se masakr u Tulsi 31. maja i 1. juna u kojem je ubijeno najmanje 300 crnaca, a hiljade su raseljene. Materijalna šteta je bila milionska.

Policija u Tulsi je naoružavala bjelačke ljude i mobilisala ih. Takođe, postoje navodi da su bijelci u uniformama palili kuće i pucali na crnce.

Masakr je decenijama zataškavan, ali je posljednjih godina svijest o tome podizana. Chuck Jordan, šef policije u Greenwoodu 2013. godine, izvinio se zbog učešća policije u masakru.

"Ne mogu da se izvinim zbog onoga što su tadašnji policajci uradili ili nisu uradili. Ali, mogu da se izvinim u naše ime. Žao mi je što policija Tulse te 1921. nije zaštitila građane", rekao je on.

Postavljenje Wendella Franklina ​na Jordanovo mjesto mnogi su vidjeli kao napredak, ali Afroamerikanci u Tulsi kažu da to nije dovoljno.

"To jeste nešto što je zajednici potrebno da vidi. Ali, koliko daleko ide promjena zaista, ako su nam vrata i dalje zatvorena", pita se Sharon Mitchell​, 70-godišnjakinja koja je odrasla u Tulsi.

U istraživanju Gallupa iz 2018. pokazalo se da samo 18 odsto crnaca u Tulsi vjeruje policiji, u poređenju sa 49 odsto bijelaca. 46 odsto crnaca je reklo da uopšte ne vjeruje policiji, a isto je odgovorilo 16 odsto bijelaca.

Policajka bjelkinja Betty Shelby​ je 2016. ubila nenaoružanog crnca Terencea Crutcher​a. Oslobođena je optužbi za ubistvo iz nehata.

Za crnce koji su odrastali poslije masakra u Tulsi, Crutcherovo ubistvo otvorilo je stare rane.

"Mislim da je ubistvo mog brata probudilo vijekovne rasne tenzije u Tulsi", kazala je sestra ubijenog,Tiffany Crutcher​.

Ocjenjuje i da su odnosi policije i crnačke zajednice zategnuti.

"Konkretno, ovdje u Tulsi odnosi policije i crnaca i drugih manjinskih zajednica nisu dobri. Nema povjerenja".

Posebno je razočarana u šefa policije, Franklina.

"On je neko ko ne vjeruje, a izgleda kao ja, da u policiji Tulse postoji problem sa postupanjem prema crncima. On kaže da problema nema. Stavljanje nekoga na tu poziciju samo zato što izgleda kao mi je kao da ste svinji stavili karmin", smatra ona.

Franklin nije odgovorio na zahtjev za intervju.

Greg Robinson​, osnivač organizacije Za pravednu Tulsu, kaže da policiju u tom gradu karakteriše manjak transparentnosti.

"Glavni problem je što ne postoji sistem nadzora i odgovornosti. Nije stvar u tome da su svi policajci loši, niti da su svi u zajednici kriminalci. Ali, izgleda da se sa nama tako postupa", navodi on.

U policiji je sada zaposleno 8,4 odsto crnaca, u odnosu na 15,1 odsto Afroameričke populacije u Tulsi. Mitchell kaže da ih je 50-ih i 60-ih bilo više.

Robinson vjeruje da su promjene ipak moguće i poziva na zajednički rad zajednice i policije. To što je šef policije crnac, daje mu nadu.

"Nadam se da ćemo za vrijeme njegovog mandata uspjeti da ujedinimo zajednicu oko promjena kojima težimo. Do sada se to nije desilo, ali on je odrastao ovdje i trebalo bi to da razumije. I nadam se da će biti dovoljno hrabar da nas u to uključi", kaže on.

Tiffany Crutcher​ učestvuje u borbi za reformu policije na nacionalnom nivou. Kaže da joj je brat u posljednjem razgovoru rekao da će "biti ponosna na njega".

"Vjerujem da je sve što sam do sada uradila ova borba za pravdu i težnja ka promjenama - živi dokaz Terence​ovih posljednjih riječi. Ali, imam još mnogo posla".