Rasprava u Vijeću sigurnosti UN: Rusija protiv Schmidta, SAD kažu da je njegov izbor gotova stvar

Christian Schmidt

U Vijeću sigurnosti Ujedinjenih nacija (UN) održana je rasprava o imenovanju novog visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta, čemu se protivi Rusija, ali se o potvrdi njegovog imenovanja nije glasalo.

Predstavnik Rusije u Vijeću sigurnosti, Vassily Nebenzia, rekao je da bi Schmidtov izbor rezolucijom trebalo potvrditi Vijeće sigurnosti, pozivajući se na raniju praksu. Nasuprot Rusije koja je inicirala sjednicu, Schmidta su podržale Sjedinjene Države, kao i Velika Britanija, Estonija, Norveška i druge zemlje, navodeći da je potvrda Vijeća sigurnosti poželjna, ali ne i neophodna.

Zamjenik američke ambasadorice u Vijeću sigurnosti, Richard Mills, podsjetio je da su imenovanje Schmidta potvrdile sve članice Upravnog odbora Vijeća za implementaciju mira (PIC) izuzev Rusije i da je to, kako je naveo, završena stvar.

Ministrica vanjskih poslova BiH Bisera Turković je obraćanju u Vijeću sigurnosti pozvala na podršku imenovanju novom visokom predstavniku. Ona je rekla kako BiH još uvijek nije spremna da se zatvori Ured visokog predstavnika u BiH (OHR).

POGLEDAJTE JOŠ: Rad Christiana Schmidta i OHR-a zavisit će od dogovora SAD-Evropa

Ambasadori članica PIC-a su 27. maja ove godine imenovali Christiana Schmidta za novog visokog predstavnika u BiH. Na tu poziciju kandidirala ga je Njemačka i zamijenit će Valentina Inzka koji je poziciju visokog predstavnika obavljao od 2009. godine.

Schmidt bi na funkciju trebao stupiti 1. augusta ove godine. Sa ovom odlukom Upravnog odbora PIC-a nije se složila Rusija. Sjedinjene Države čestitale su Schmidtu na imenovanju.

Rusija smatra da se pitanje imenovanja Schmidta trebalo prepustiti na razmatranje Vijeću sigurnosti UN i da bez toga, kako je ranije navela ruska ambasada u BiH, novi visoki predstavnik neće imati međunarodno-pravni legitimitet. Kada bi došlo do glasanja u Vijeću sigurnosti, Rusija bi mogla uložiti veto i dovesti u pitanje Schmidtovo imenovanje.

Izboru Schmidta se protive srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik i drugi zvaničnici iz entiteta Republika Srpska. Dodik i Rusija smatraju da BiH više nije potreban Ured visokog predstavnika, što je predstavnik Rusije u Vijeću sigurnosti i danas ponovio.

Na drugoj strani, bošnjački član Predsjedništva BiH, Šefik Džaferović, je sredinom mjeseca za Federalnu televiziju rekao kako polaže velike nade u Schmidta, obrazlažući da dolazi iz zemlje koja podržava BiH i očekuje da pomogne da se BiH izgradi kao efikasna država.

Prilikom rasprave u Vijeću sigurnosti, predstavnici većeg broja zemalja su ponovili da OHR može biti zatvoren kada se ispune takozvana “5+2” uvjeta koje je PIC postavio još 2008. godine. Među tim uvjetima su raspodjela imovine između države i drugih nivoa vlasti, rješenje za vojnu imovinu, kao i snažnija vladavina prava, ali kako se u više navrata tokom rasprave moglo čuti, mnogi od tih ciljeva još nisu ispunjeni.