Američka organizacija za međunarodni razvoj je jedna od prvih agencija koje su počele sa radom u poslijeratnoj Bosni i Hercegovini. Kratko nakon potpisivanja Daytonskog mirovnog sporazuma, misiju USAID-a u Sarajevu je uspostavio veteran međunarodnog razvoja Craig Buck. 25 godina kasnije, USAID je i dalje prisutan, ali sa drugačijim programom.
„Ovo je 25. godina rada USAID-a u Bosni i Hercegovini, i 60. godina USAID-a u svijetu. Od 1996. godine Vlada Sjedinjenih Država je doprinijela dvije milijarde dolara da unaprijedi živote građana Bosne i Hercegovine i da im pomognu da podignu temelje za bolju budućnost. To je doprinijelo razvoju demokratskog progresa i izgradnji ekonomskog sistema i infrastrukture. Mi smo sada u fazi nove petogodišnje strategije koja se odnosi na period do 2025. godine i fokusiramo se na pomoć građanima Bosne i Hercegovine da vladu drže odgovornom sa svoje djelovanje, da budu učesnici jedne robusne ekonomije i da promoviramo vrijednosti inkluzivnog društva”, kaže Eslick.
Međutim pandemija Covida-19 donekle je izmijenila fokus rada.
„U posljednje vrijeme smo zaista bili fokusirani na pandemiju Covid-19. Američka vlada je Bosni iHercegovini alocirala 7 miliona dolara za saniranje posljedica Covida kao što su: razvoj laboratorija, sistema praćenja kontakata, povećanje kapaciteta sigurnih kuća i drugih vrsta pomoći žrtvama porodičnog nasilja koje se povećalo tokom pandemije”, govori direktorica USAID-a u BiH.
Flagrantna korupcija u Bosni i Hercegovini je pokazala svoje najgore lice tokom pandemije, dok američki zvaničnici u Bosni i Hercegovini potvrđuju posvećenost osnaživanju mehanizma u borbi protiv korupcije u zemlji.
„Odmah na početku želim reći da svaki program USAID-a ima ugrađene mehanizme za praćenje odgovornosti i spriječavanje korupcije. Bez obzira na program, bez obzira da li se radi sa pravosuđem, ili se radi o programu koji podržava slobodne medije, ili novi i program koji smo poželi u januaru, e-uprava, program elektronskog upravljanja. Njegova implementacija će trajati pet godina, i fokusira se na modernizaciju i smiplifikaciju državnih procesa”, kaže Eslick.
A šta to konkretno znači, upitala je Swanke.
„To znači da ćemo eliminisati sve nejasne procese, sve beskonačne liste potrebnih dokumenata za te procese, da ćemo eliministati beskrajno čekanje u redovima samo da bi se potpisao dokument, eliminisati potrebu da morate zvati i tražiti vezu od nekog rođakovog rođaka da završite posao. Nadamo se da ćemo u narednih pet godina uspostaviti i elektronski proces prijavljivanja i dobivanja građevinskih dozvola, koji će biti svima dostupan, i potpuno transparentan za sve. Pomoći ćemo i digitalizaciju registara. Također, što je vrlo bitno, radimo i na procesima javnih nabavki koji će biti potpuno transparentni i neće biti pogodni za mogućnosti korupcije. To se odnosi i na sve službe inspekcije, čije procedure treba da budu vrlo jasne, transparentne i efikasne u novoj elektronskoj formi”, pojasnila je Eslick.
Direktorica misije USAID-a u BiH Nancy Eslick je prije ovog mandata bila u Jordanu, ali već 25 godina radi u polju međunarodnog razvoja, i smatra da žene igraju važnu ulogu u tom procesu.
„Imam preko 25 godina iskustva u međunarodnom razvoju, i kao žena imam jedinstvenu perspektivu o tome kako se osjećaju marginalizirane populacije. Žene su često izostavaljene iz konverzacija, a vi im možete dati glas, i to nosi posebnu odgovornost. Često smo i u situaciji da vodimo konverzacije i razgovore sa populacijama koje možda ne bi imale interakcije za muškarcima”, rekla je Eslick u razgovoru sa Swanke.