Izvještaj u nedjeljnom izdanju novina u koji je dpa imao uvid, citira ministarstvo koje navodi da su organi bezbjednosti Njemačke registrovali odlazak 61 osobe "koje su povezane s ekstremizmom ili politički motivisanim kriminalom".
U slučaju 39 osoba, postojale su stvarne indicije da su napustili zemlju "s namjerom da učestvuju u konfliktu". Od toga je 27 bilo proruskih i 12 proukrajinskih.
U slučaju većine ove grupe, vlasti su imale konkretne informacije da su učestvovali u konfliktu. Govori se o ekstremistima desne i lijeve političke orijentacije.
Međutim, vlasti većinu klasifikuju kao pripadnike fenomena "strane ideologije". Definisanje specifičnih grupa nije moguća zbog nedostatka podataka, navodi njemačko ministarstvo.
Generalno, sudjelovanje u borbenim operacijama u Ukrajini nije kažnjivo, izjavila je za Die Welt glasnogovornica Ministarstva pravosuđa. Učestvovanje u konfliktu nije kažnjivo "sve dok ne djeluju kao plaćenici, već kao pripadnici regularnih oružanih snaga ili ekvivalentnih dobrovoljačkih korpusa i milicija".
Ali to ih ne štiti od istraga o mogućim ratnim zločinima. Prema izvještaju, glavni savezni državni tužilac nije komentarisao da li se vode odgovarajući pravni procesi protiv boraca koji su iz Njemačke otišli na ratište u Ukrajinu.