Sjeverna Koreja lansirala još raketa postavljajući mjesečni rekord

Ljudi gledaju televizijski program i snimak sjevernokorejskog lansiranja rakete, tokom emisije vijesti, na željezničkoj stanici u Seulu, Južna Koreja, 25. januara 2022.

Sjeverna Koreja je u četvrtak ispalila još dvije balističke rakete, saopštila je Južna Koreja, čime je januar postao mjesec rekorda po pitanju broja lansiranja sjevernokorejskih raketa.

Vojska Južne Koreje saopštila je da je Sjever oko 8 sati po lokalnom vremenu lansirao ono za šta se pretpostavlja da su dvije balističke rakete kratkog dometa, ka moru kod svoje istočne obale.

Navodi se da su rakete lansirane iz oblasti u blizini Hamhunga, grada na istočnoj obali Sjeverne Koreje i da su prešle oko 190 kilometara na nadmorskoj visini od 20 kilometara.

Do sada je ovog mjeseca Severna Koreja izvela šest rundi testova, ispalivši najmanje 10 projektila u more. Prema analitičarima, to je najviše sjevernokorejskih lansiranja raketa u jednom mjesecu, ako se u taj broj uračunaju i krstareće rakete.

Čini se da je raketna pomama Sjeverne Koreje barem djelimično usmjerena na pritisak na Sjedinjene Države i Južnu Koreju, koje su pozvale Sjevernu Koreju da se vrati nuklearnim pregovorima.

Mark Lambert, zamjenik pomoćnika državnog sekretara SAD za Japan i Koreju, rekao je u srijedu da će Sjedinjene Države "ići gdje god" i "razgovarati o bilo čemu" sa Sjevernom Korejom.

"Moramo da vodimo ozbiljnu diskusiju o denuklearizaciji Sjeverne Koreje, i ako je Sjeverna Koreja voljna da to uradi, mogu se desiti razne stvari koje obećavaju", rekao je Lambert na online događaju čiji je domaćin bio Centar za strateške i međunarodne studije.

Sjeverna Koreja je odbila da se uključi u pregovore, rekavši da bi SAD prvo trebalo da naprave vojne i ekonomske ustupke.

Sjeverna Koreja ima nekoliko drugih mogućih motiva za testiranje projektila, uključujući jačanje domaće političke podrške lider Kim Jong Unu obezbjeđivanje performansi novog oružja i demonstriranje odvraćanja.

"Neki posmatrači sugerišu da su česta lansiranja Kimovog režima poziv za privlačenje pažnje, ali Pjongjang teško trči u onome što doživljava kao trku u naoružanju sa Seulom", rekao je Leif-Eric Easley​, vanredni profesor međunarodnih studija na Ewha Womans univerzitetu u Seoul.

"Kimov režim razvija impresivnu raznolikost ofanzivnog oružja uprkos ograničenim resursima i ozbiljnim ekonomskim izazovima", rekao je Easley​. "Određeni sjevernokorejski testovi imaju za cilj razvoj novih sposobnosti, posebno za izbjegavanje raketne odbrane. Druga lansiranja imaju za cilj da pokažu spremnost i svestranost raketnih snaga koje je Sjeverna Koreja već rasporedila".

Ranije ove nedjelje, Sjeverna Koreja je lansirala par krstarećih projektila. Ovog mjeseca je također sprovela dva testiranja onoga što je opisala kao hipersoničnu raketu, lansirala par balističkih projektila sa voza i ispalila par taktičkih vođenih projektila sa aerodroma u Pjongjangu.

Američki State Department u srijedu je osudio lansiranja, rekavši da ona krše više rezolucija Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija i predstavljaju prijetnju za susjede Sjeverne Koreje i međunarodnu zajednicu.

Japanski premijer Fumio Kishida ​ nazvao je testove "vrlo žalosnim". Savjet za nacionalnu bezbjednost Južne Koreje također je izrazio veliko žaljenje, rekavši da su lansiranja protiv mira i stabilnosti u regionu.

Najnoviji test Sjevera dolazi nakon što se administracija američkog predsjednika Joea Bidena navodno odlučila za novog ambasadora u Južnoj Koreji.

Prema nekoliko medijskih izvještaja, Philip Goldberg​, karijerni ambasador koji sada služi kao američki ambasador u Kolumbiji, izabran je za tu poziciju. Bijela kuća nije zvanično objavila taj potez.

Izvještaji južnokorejskih medija fokusirali su se na Goldbergovo iskustvo od 2009. do 2010. kao koordinatora za sprovođenje sankcija Ujedinjenih nacija Sjevernoj Koreji.

SAD su ranije ovog mjeseca pooštrile sankcije Pjongjangu, nametnuvši ih petorici Sjevernokorejaca za koje su navodno pomagali u nabavci zaliha za sjevernokorejski program naoružanja.