Chollet članovima Predsjedništva predao Blinkenovo pismo

Derek Chollet se susreo sa članovima Predsjedništva BiH, Sarajevo, 16. novembar 2021.

Derek Chollet, savjetnik u američkom State Departmentu, stigao je 15. novembra u službenu posjetu Sarajevu, kako bi potvrdio podršku Sjedinjenih Američkih Država (SAD) suverenitetu i teritorijalnom integritetu BiH i pozvao lidere zemlje da se uključe u konstruktivan dijalog.

Chollet, koji obavlja specijalne diplomatske zadatke prema uputama američkog državnog sekretara, oglasio se na Twitteru nakon današnjeg razgovora sa članovima Predsjedništva BiH.

"Na sastanku u Predsjedništvu BiH naglasio sam posvećenost SAD-a suverenitetu, teritorijalnom integritetu i evropskoj perspektivi BiH. Pozvao sam na deeskalaciju, dijalog i funkcionisanje institucija na svim nivoima vlasti. Vrijeme je da se BiH okrene budućnosti", naveo je Chollet.

Šefik Džaferović, član Predsjedništva, novinarima je nakon sastanka kazao da SAD) ostaju posvećene BiH, i da podržavaju njen suverenitet i euroatlantski put.

"Imali smo sastanak sa prijateljima iz SAD podržavaju suverenitet, teritorijalni integritet BiH i euroatlantski put. To je na sastanku bilo jasno po ko zna koji put", rekao je Džaferović.

On je nakon sastanka sa Derekom Cholletom rekao i to da se mora okončati blokada institucija.

"Ono što je bitno i važno je to da nije moguće nikakvo unilateralno povlačenje iz institucija. Ne smije da se dozvoli dalja blokada institucija. U okviru institucija treba da rješavamo sva pitanja koja se tiču evopskog puta, programa reformi i onoga što stoji ispred BiH", naveo je Džaferović u obraćanju novinarima u zgradi Predsjedništva BiH.

Rekao je i Chollet predao od američkog državnog sekretara Antonija Blinkena, dodavši da će uskoro javnost biti obaviještena o sadržaju.

"Amerika ostaje posvećena BiH", naveo je Džaferović.

Novinari su Milorada Dodika, člana Predsjedništva, pitali da li se u u pismu spominju sankcije, na što je odgovorio da u pismu stoji "da će Amerika, ako bude primorana, uvesti neke sankcije".

"Ali isto tako mi poručujemo i ja sam to rekao i na sastanku, vi uvodite vaše sankcije, a mi ćemo sprovoditi naše politike", rekao je Dodik na odvojenoj konferenciji za novinare održanoj u Istočnom Sarajevu.

U međuvremenu je portal Istraga objavio Blinkenovo pismo u kojem se navodi da povlačenje iz državnih institucija ili destabilizacija Dejtonskog sporazuma dovesti do odgovarajućih mjera, uključujući razmatranje sankcija.

Kako prenosi Radio Slobodna Evropa, na konferenciji je Dodik rekao kako očekuje od međunarodnog faktora da "poštuje i sprovodi Dejtonski mirovni sporazum".

"Republika Srpska (RS) uvažava spoljni suverenitet BiH i unutrašnji teritorijalni integritet, ustavni poredak BiH, koja je sastavljena od dva entiteta i tri konstitutivna naroda. RS poštuje pravni okvir i obaveze potpisane Dejtonom. Tako se i ponaša", rekao je Dodik.

On je istakao kako ovaj bh. entitet "nema nikakav plan o secesiji kako žele da im neki pripišu".

POGLEDAJTE JOŠ: Šef diplomatije Njemačke pozvao EU na uvođenje sankcija političarima koji dovode u pitanje državne strukture u BiH

"Ali u RS se o tome priča, kao i u BiH, kao i u regionu. Ali nema plan da se provede politika otcjepljenja. Nastavit ćemo da se borimo za provođenje Ustava i Dejtona onako kako je on napisan i sastavljen", poručio je Dodik.

Član Predsjedništva BiH je kazao kako postoje oni koji optužuju RS da "čini nešto suprotno Dejtonu".

Vršilac dužnosti njemačkog ministra vanjskih poslova Heiko Maas jučer je rekao kako "Dodikov projekat sada prijeti da uništi arhitekturu Dejtonskog mirovnog sporazuma".

Ranije, u izvještaju Ujedinjenim nacijama, visoki predstavnik Christian Schmidt je naveo kako Dodikovi postupci "ugrožavaju ne samo mir i stabilnost zemlje i regiona, već – ako na njih ne odgovori međunarodna zajednica – mogu dovesti do poništavanja samog [Dejtonskog mirovnog] sporazuma".

Sastanci sa visokim predstavnikom, te Izetbegovićem i Čovićem

Chollet se jučer sastao sa visokim predstavnikom Christianom Schmidtom. Na Twitteru je naveo da Sjedinjene Države podržavaju ključnu ulogu OHR-a i mandat visokog predstavnika za održavanje dejtonskog mira u BiH, te rad na ispunjavanju agende 5+2 kako bi BiH izašla iz međunarodne supervizije.

Chollet je razgovarao je i sa Bakirom Izetbegovićem i Draganom Čovićem.

"Sastao sam se sa predsjedavajućim (Doma naroda Parlamenta BiH) Draganom Čovićem i drugim zamjenikom Bakirom Izetbegovićem kako bih apelirao na liderstvo, izgradnju povjerenja i funkcionalnost entiteta Federacije koja je neophodna za stabilnost BiH i put u EU. Transparentnijim i kredibilnijim izborima 2022. potrebna je podrška svih stranaka", naveo je Chollet na Twitteru.

On će boraviti u BiH do 17. novembra, danas će razgovarati sa članovima Predsjedništva BiH.

Tokom boravka u Sarajevu, Chollet će zvaničnicima naglasiti da su funkcionalne, demokratske institucije na svim nivoima vlasti ključne za bolju budućnost svih građana, kako u Federaciji BiH tako i u Republici Srpskoj (RS), kao i u Brčko Distriktu.

Prenijeće čvrstu poruku da bi svaki pokušaj da se poništi 26 godina mira i napretka, povlačenjem iz državnih institucija, mogao narušiti Dejtonski mirovni sporazum, stvoriti teškoće za građane i biti veliki destimulans za investitore i izvor ozbiljne zabrinutosti za međunarodnu zajednicu.

Chollet je krajem aprila pozvao političare u Bosni i Hercegovini da, umjesto zapaljive retorike i isključivih zahtjeva, razgovaraju o napretku BiH kad je riječ o ključnim reformama s ciljem opšteg dobra, saopšteno je tada iz Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u BiH.

On je naveo i da je ključan dijalog i napredak u transparentnosti institucija, poštenim izborima, jačanju vladavine prava i dubljem partnerstvu kad je riječ o euroatlantskim integracijama BiH.

Chollet dolazi u BiH samo nekoliko dana nakon posjete Gabriela Escobara, zamjenika pomoćnika državnog sekretara SAD koji je građanima BiH poručio da njegova zemlja nikada neće podržati jednostrane aktivnosti koje će ugroziti Dejtonski mirovni sporazum, koje će biti antiustavne i koje će napraviti neku vrstu problema u BiH.