SAD uvele sankcije Kini zbog represije nad Ujgurima

Predsjednik SAD Joe Biden tokom virtuelnog sastanka sa kineskim predsjednikom Xi Jinpingom, 15. novembar 2021.

Američka vlada uvela je restrikcije, na investicije i izvoz, za desetine kineskih kompanija, među kojima je i proizvođač dronova DJI, optužujući ih za saučesništvo u represiji Ujgura, muslimanske manjine, ili za pomaganje vojsci.

Sekretarijat za finansije optužio je DJI i još sedam tehnoloških kompanija da pomažu "biometrijski nadzor i praćenje" Ujgura i dodao ih na spisak entiteta osumnjičenih da su povezani sa kineskom vojskom, a Amerikancima zabranio da trguju njihovim hartijama od vrijednosti.

Bidenova administracija također je zabranila američkim kompanijama da prodaju svoje proizvode kineskoj Vojnoj akademiji za medicinske nauke i njenim istraživačkim institutima za razvoj biotehnologije.

Administracija navodi da Kina koristi biotehnologiju za represiju nad Ujgurima. Kina odbacuje optužbe i tvrdi da je cilj bezbjednosnih mera protiv Ujgura da se spriječi terorizma.

"Biotehnologija i medicinske inovacije mogu da spasu živote. Nažalost, Narodna republika Kina koristi te tehnologije da kontroliše svoje ljude i vrši represiju nad pripadnicima etničkih i verskih manjinskih grupa. Ne možemo dozvoliti da se američki proizvodi, tehnologije i softveri, koji se koriste za medicinu i biotehnološke inovacije, usmjeravaju na upotrebe koje su suprostavljene američkoj nacionalnoj bezbjednosti", saopštila je sekretarica za ekonomiju Gina Raimondo.

Američka administracija nedavno je najavila diplomatski bojkot predstojećih Zimskih olimpijskih igara u Pekingu zbog kineskog "nečuvenog kršenja ljudskih prava i zločina u Šinđangu".

Bijela kuća je također saopštila da podržava dvostranački predlog, usvojen u Kongresu, kojim se zabranjuje uvoz proizvoda iz te provincije, osim ako kompanije ne dokažu da nisu rezultat prinudnog rada.