Pominjući da je sukob između ove dvije zemlje dugo trajao i nanio štetu životima mnogih ljudi, Engel je naveo da bi konačni dokument trebalo da dovede do uzajamnog priznavanja Kosova i Srbije.
Međutim, Engel je izrazio dileme da li se tako nešto sada može postići.
„Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, koji udaljava svoju zemlju od sjevernoatlantske zajednice i približava je Rusiji, usprotivio se stavljanju uzajamnog priznanja na sto. Zapravo, srpska delegacija je iznijela da će razgovori biti dio pregovora o ekonomskim pitanjima. Iako nema ništa loše u ekonomskom rastu i ekonomskom razvoju, politički sukob zahtjeva politička rješenja”, napisao je Engel u saopštenju emitovanom uoči prvog dana sastanka u Washingtonu.
Prema njegovim riječima, konačni sporazum „treba da otvori put ka tome da Kosovo i Srbija budu dio sjevernoatlantskih struktura, uključujući Evropsku uniju i NATO, kao i da garantuje punopravno članstvo Kosova u Ujedinjenim nacijama i drugim važan međunarodni organizacijama.
U izjavi, Engel je takođe napomenuo da oni koji stoje iza etničkog čišćenja, silovanja i drugih ratnih zločina počinjenih u vrijeme Slobodana Miloševića moraju biti izvedeni pred lice pravde.
Između ostalog, Engel je izrazio pozitivan stav u odnosu na kosovsku delegaciju, rekavši da je premijer ove zemlje Avdulah (Avdullah) Hoti predstavio jasne ciljeve za pregovore: međusobni sporazum, bez ugrožavanja teritorijalnog integriteta Kosova.
„Kosovo zaslužuje normalnu budućnost, u kojoj ljudi mogu slobodno da putuju i da budu blizu svjetskih demokratija, uključujući i Sjedinjene Države”, navodi Engel.
Izjava kongresmena Engela uslijedila je nakon što je američki savjetnik za nacionalnu bezbjednost Robert O'Brien rekao da će razgovori u Bijeloj kući, koji počinju u četvrtak, 3. septembra, između predstavnika Kosova i Srbije uticati na miroljubive odnose dvije strane kroz ekonomsku saradnju.