Vlade dvije zemlje najavile su početak Dijaloga SAD i Njemačke o Holokaustu čiji cilj je da se preokrene trend koji je dobio veću podršku tokom pandemije koronavirusa, u svjetlu naglog rasta političkog populizma širom Evrope i u Sjedinjenim Državama. Dijalog omogućava razvoj instrumenata za podučavanje mladih i drugih o zločinima koje su počinili Nacisti i njihovi saradnici.
Američki državni sekretar Antony Blinken, nemački šef diplomatije Hajko Mas i nekoliko preživelih Holokausta prisustvovali su pokretanju projekta kod Spomenika ubijenim Jevrejima u Evropi, u Berlinu. Svi su govorili o povezanosti negiranja Holokausta, revizionizma i neznanja sa porastom antisemitizma, kao i sa širim problemom diskriminacije protiv manjina.
"Negiranje Holokausta i drugi oblici antisemitizma često su povezani sa homofobijom, ksenofobijom, rasizmom, drugim oblicima mržnje. Takođe je poklič za one koji pokušavaju da unište naše demokratije, što smo vidjeli u obje naše zemlje i što često prethodi nasilju", poručio je Blinken.
Mas je naglasio da je važno da Njemačka - kako je rekao "zemlja počinilaca" - preuzme vodeću ulogu u projektu.
"Proteklih godina, videli smo da antisemitizam i rasizam pogađaju naše društvo. Samo pomislite na žute zvijezde koje su se nosile na protestima protiv mjera za suzbijanje Kovida, bujicu antisemitskih teorija zavjere na internetu, napade na sinagoge i Jevreje koji žive u našim zemljama, učesnike nemira ispred Bundestaga ili rulju koju je napala američki Kapitol", naglasio je Mas.
Imajući u vidu da je sve manje direktnih svjedočenja o počinjenim zvjerstvima, Blinken i Mas su naglasili da će novi dijalog rezultirati inovativnim načinima podučavanja mlađih generacija o Holokaustu i događajima koji su doveli do masovnog pogubljenja Jevreja i drugih u nacističkoj Njemačkoj i drugim mjestima.
"Holokaust nije bio nagli pad, već postepeni silazak u tamu", istakao je američki državni sekretar.