Američko-kineske tenzije rastu zbog trgovine i Tajvana

Kineski avioni u vazdušnom prostoru Tajvana, 2. oktobar 2021.

Bijela kuća saopštila je u srijedu da je planirano da se virtualni samit između predsjednika Joe Bidena i kineskog predsjednika Xi Jinpinga održi krajem ove godine.

Objava je uslijedila nakon sastanka u Cirihu između savjetnika za nacionalnu sigurnost Jakea Sullivana i njegovog kineskog kolege Yang Jiechija. Taj potez dolazi dok rastu napetosti između zemalja zbog zahtjeva Bidenove administracije da Peking prestane s vojnim pritiskom na Tajvan i ispuni svoje trgovinske obaveze.

U proteklih nekoliko dana, Kina je poslala oko 150 vojnih aviona u tajvansku zonu protuzračne odbrane, nakon čega su uslijedila upozorenja Bidenove administracije.

"Aktivnost je destabilizirajuća. Rizikuje pogrešnu procjenu i ima potencijal narušiti regionalni mir i stabilnost", rekao je američki državni sekretar Antony Blinken.

Taipei se smatra nezavisnim, ali Peking ga vidi kao odcijepljenu provinciju. Kineski pritisak na Tajvan postao je još jedno žarište usred stalnih tenzija Washingtona i Pekinga.

Timothy Heath, viši međunarodni istraživač odbrane u Rand korporaciji je rekao: "Iako je zabrinjavajući, ne mislim da je rizik od rata veliki. Mislim da Kinezi nisu zainteresirani za izazivanje rata. Nisu ni SAD."

Sjedinjene Države održavaju neslužbene odnose i podršku odbrane Tajvanu, dok podržavaju politiku "jedne Kine", priznajući Peking u odnosu na Taipei - stav je koji je ponovno potvrđen tokom telefonskog razgovora sa Xijem u septembru, rekao je Biden ranije ove sedmice.

"Slažemo se, pridržavat ćemo se tajvanskog sporazuma, to je naša pozicija i jasno smo to stavili do znanja, tako da mislim da on ne bi trebao raditi ništa drugo osim pridržavati se sporazuma."

Međutim, Sjedinjene Države pojačavaju pritisak na Kinu, rekavši da se nisu pridržavali dogovora iz januara 2020. u kojem se Peking složio da kupi 200 milijardi dolara više američkih roba i usluga do 2021. Administracija zadržava carine na 350 milijardi dolara vrijednosti kineske robe.

Katherine Tai, američka trgovinska predstavnica je rekla: "Koristit ćemo cijeli niz alata koje imamo i prema potrebi razviti nove alate za odbranu američkih ekonomskih interesa od štetnih politika i praksi."

SAD, takođe, sklapaju saveze s indo-pacifičkim silama, uključujući Australiju, koji će im pomoći u opremanju sa podmornicama na nuklearni pogon prema nedavnom AUKUS sporazumu. Biden je, takođe, bio domaćin čelnicima Australije, Indije i Japana na prošlomjesečnom samitu Quad.

Međutim, Washington je izostavljen iz Regionalnog sveobuhvatnog ekonomskog partnerstva, masovnog sporazuma o slobodnoj trgovini između 10 zemalja jugoistočne Azije i pet partnera, uključujući Kinu.

Takođe, izostavljen je iz Sveobuhvatnog i progresivnog sporazuma o transpacifičkom partnerstvu, trgovinskom sporazumu koji je podržala Obamina administracija, iz kojeg se bivši predsjednik Donald Trump povukao 2017.

Abraham Denmark, direktor Azijskog programa u Wilson centru je rekao: "Sjedinjenim Državama će biti sve teže održavati naše ekonomske prednosti u Indo-Pacifiku, posebno jer se Kina nedavno prijavila za pridruživanje CPTPP-u."