"Ojačaćemo spremnost da se borimo sa pandemijom i drugim biološkim prijetnjama", rekao je Biden na zajedničkoj konferenciji za novinare sa Moonom.
Južna Koreja je vakcinisala samo 3 odsto od 54 miliona stanovnika, ali ima cilj da do novembra dostigne kolektivni imunitet. U skladu sa dogovorom, SAD će pomoći Seulu da postigne taj cilj i dati 550.000 vakcina južnokorejskim vojnicima koji u tom regionu rade sa američkom vojskom.
Dvojica lidera su razgovarala i o klimatskim promjenama i regionalnoj sigrnosti, krizi u Mjanmaru, tenzijama u Tajvanskom moreuzu i saradnji u oblasti visokih tehnologija.
Biden je zahvalio južnokorejskim kompanijama, uključujući Samsung, Hyundai, LG i SK koje su najavile ulaganja u SAD vrijedna 25 milijardi dolara.
"Atmosfera između dvije zemlje je veoma dobra i žele da pokažu koliko je snažno njihovo partnerstvo", kaže Sue Mi Terry, saradnica Centra za međunarodne i strateške studije.
Moon je drugi svjetskli lider koga je ugostio Biden otkako je došao na vlast, poslije posjete japanskog premijera Yoshihidea Suge. Ove posjete treba da naglase važnost veza Washingtona sa Azijom kako bi se uspostavila protivteža kineskom uticaju.
"Južna Koreja je veoma ambivalenta u odgovoru na rivalstvo SAD i Kine", kaže Scott Snyder iz Savjeta za međunarodne odnose. Objašnjava i da je Bidenova administracija promijenila fokus angažmana u regionu na vakcine i klimatske promjene, za razliku od Trumpove otvoreno antikineske politike.
Sjeverna Koreja
Dvojica predsjednika ponovila su od ranije poznate stavove o nuklearnom arsenalu Sjeverne Koreje.
"Obojica smo veoma zabrinuti zbog te situacije", kazao je Biden.
Američki predsjednik je dodao da je imenovao Sung Kima, karijernog diplomatu, da bude specijalni izaslanik za Sjevernu Koreju. Administracija i dalje pokušava da uspostavi neki diplomatski kontakt.
"Naše dvije zemlje žele da se angažuju diplomatski sa Sjevernom Korejom i preduzmu praktične poteze u smanjenju tenzija i napredovanju ka cilju - denuklearizaciji Korejskog poluostrva", rekao je Biden.
Moon je naglasio da su obje zemlje saglasne oko roka za denuklearizaciju.
"Princip pregovora sa Sjevernom Korejom je već utvrdila američka vlada: vrlo precizno, praktično, postepeno i fleksibilno. To je zajednički pristup koji imamo sa SAD", rekao je Moon.
Moon ima cilj da sklopi sporazum o primirju sa Sjevernom Korejom prije isteka mandata sljedeće godine. Ali, analitičari sumnjaju u to.
"Ne postoji momentum sa Sjevernom Korejom, ne može se očekivati napredak", kaže Terry.
Nuklearni arsenal Pjongjanga se razvijao u protekle četiri godine, uprkos ličnom odnosu koji je bivši predsjednik Donald Trump uspostavio sa Kim Jong Unom.
"Trenuntno smo u blokadi kada je riječ o Sjevernoj Koreji, i vjerovatno je da će nastaviti sa provokacijama u dogledno vrijeme", smatra Terry.
Portparolka Bijele kuće Jen Psaki je, govoreći ranije o Bidenovoj strategiji, rekla da je između Trumpovih velikih ciljeva i Obaminog "strateškog strpljenja".
"Administracija želi da ostavi što više prostora. Da istovremeno ostavi otvorena vrata dijalogu, ali i da ne bude ponižena ako Sjeverna Koreja nastavi sa provokacijama", kaže Snyder.